Franske stjärntravaren död

| 2022-11-21 09:51

Han räknades som en av favoriterna inför året Prix d’Amérique.
Nu är fjolårets tvåa Galius död.

Foto av Thomas Blomqvist, TR Bild

Foto av Thomas Blomqvist, TR Bild

Från franska medier kommer de tragiska nyheterna att stjärntravaren Galius är död.
Franska Paris-Turf rapporterar att hästen dog under söndagsmorgonen, möjligen till följd av förgiftning.
Hästen insjuknade hastigt under natten till söndagen och togs till veterinär, men var utan chans att kunna räddas.
– Han hostade och började förlora balansen. Han togs till veterinären som gjorde flera tester, men hästen blev allt sjukare och fick problem med njurarna och hjärtat. Han gick bort i våra armar under morgonen. Vi förstår inte vad som hänt, men misstänker att hästen blivit förgiftad eller drabbats av någon form av allergi, säger tränaren Séverine Raimond till den franska tidningen.
Galius, som skulle ha varit med i söndagens första B-lopp Prix de Bretagne, segrade under det förra vintermeetinget i Prix Ténor de Baune för att senare sluta som tvåa i Prix d’Amérique och var en av de stora förhandsfavoriterna inför nästa års upplaga. Sexårige Galius tog 16 segrar på 32 starter och tjänade cirka 8 miljoner kronor.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »