Hennessy Am stod för kvällens vassaste insats när V75 Winter Burst® hölls på norska Momarken.
Hästen som bland annat vann en E3-final som treåring har inte riktigt rosat marknaden i år som femåring, men nu gav han ett tydligt besked om att toppformen åter infunnit sig.
Erlend Rennesvik körde Hennessy Am, som tränas av Anette Midtlyng. Uppgiften var allt annat än enkel på pappret med sextio meters tillägg att äta in på starthästarna. Rennesvik gjorde dock slag i saken, avancerade fram utvändigt ledaren 1200 meter kvar – och tryckte gasen i botten inför den sista kurvan. Hennessy Am lämnade motståndet med åtskilliga längder.
– Det är ju en fantastiskt ”flott” häst. Han hade en toppsäsong som treåring, var med i de största loppen som fyraåring men i år har det varit lite av en mellansäsong. Nu på sistone har han verkligen hittat tillbaka till sig själv. Han får tävla mot eliten här i Norge nu så får vi se sedan, sa Erlend Rennesvik.
Treprocentare när storfavoriten galopperade
Ove Bakkevold Reime såg till att de flesta kupongerna försvann i andra avdelningen av V75®.
Loppets blytunga favorit Tordenskjold galopperade på frammarsch 1100 meter kvar, kom förvisso tillbaka med bravur och spurtade in till andrapriset, men kunde inte rubba en riktigt fin Hassel Oliver. Reime sände treprocentaren till hastig attack i sista sväng, skaffade sig flera längder och höll enkelt ifrån sig storfavoriten.
Skräll även i den andra kallblodsracet på kupongen.
Nioårige Horgen Lynet, i träning hos Heidi Moen, stod för en toppinsats. Horgen Lynet fick vandra hela loppet utvändigt ledaren, tog emot Stumn Fyrs envetna uppvaktning hela upploppet ned – men höll tappert undan. Magnus Teien Gundersen satt vid spakarna.
Hästarna med nummer elva respektive tolv på nummerbricka gjorde upp i femte avdelningen.
Dragonfly och Orlando Young bjöd på en riktigt häftig upploppduell, efter att ha attackerat i vida spår i sista kurvan. Men det var Dragonfly, med Dag-Sveinung Dalen i sulkyn, som satte nosen först i det sista steget. Kjell Magne Sand tränar sexåringen.
Midtfjelds Vallatonian överlägsen till slut
Per Oleg Midtfjeld fixade favoritseger på hemmaplan.
Duktige treåringen Vallatonian fick en angenäm resa i rygg på ledaren, fritt spelrum kom mitt i den sista kurvan och då syntes snart vart segern skulle gå. Vallatonian vann med gott om marginal.
Kristian Malmin serverade sin Delight Classic en perfekt resa.
Vinnaren skuggade i andra utvändigt medan favoriterna I.D Excellent och Miss Pepper gjorde upp där framme. Malmin kunde dröja till upploppets början innan attacken sattes in – Delight Classic tog i årets sista start, årets första seger, på ett enkelt sätt.
Frode Hamre skulle förstås också få med sig en seger från Momarken.
Den kom med fine fyraåringen Code Young som svarade för en mycket rejäl insats i ett lopp som såg klare favoriten Garth Vader galoppera kort efter start. Code Young jobbade hela loppet utvändigt om ledaren, men hade fortsatt mod att hålla undan för motståndet i slutstriden.
Sju rätt gav 165 475 kronor. Sex rätt 1858 kronor och fem rätt 185 kronor.
V75 Winter Burst® fortsätter under onsdagen med tävlingar från Örebro. Därefter Ålborg på torsdag och Bjerke på fredag innan multijackpoten väntar på Axevalla under nyårsafton.