I finska Rovaniemi i norra Finland var det tävlingar med finska V75 på programmet under lördagen.
Tolv kuskar gjorde upp i kuskmatchen Arctic Challenge där de mest långväga gästerna var fransmannen Yannick-Alain Briand och irländaren Sean Kane.
Örjan Kihlström och Daniel Redén försvarade de svenska färgerna i de två loppen i kuskmatchen där totalsegrare blev finländaren Hannu Torvinen.
Där bakom placerade sig Redén och Kihlström på en andra- respektive tredjeplats.
Ett av loppen ingick i V75-spelet. Solvallatränaren körde sina första lopp för året och tog hem det viktigaste tillsammans med Ivar Journey. Janita Luttunen – proffstränare i Torneå –står bakom hästen som ledde varje meter av loppet.
– Tränaren sa att hästen var jättebra i ordning och det stämde också. Han var lite pigg före men lat och stark i loppet och det var krafter kvar och hon har gjort ett fantastiskt jobb med hästen, sa Daniel Redén i vinnarcirkeln,
Under dagarna i norra Finland ingick skoterkörning som en av aktiviteterna. 20 mil enkel resa för mat och övernattning, sedan 20 mil tillbaka igen.
– Jag har ju åkt mycket skoter de här dagarna, 45 mil. I går kändes det inte som att jag skulle ha någon kraft kvar. Men i dag kändes det bättre fast man har ont i kroppen, sa Daniel Redén.
Selmer vann guld
I loppet för den högsta klassen på V75 (utanför kuskmatchen) tog Skellefteåamatören Gabriella Laestanders Selmer I.H. ännu en seger på hästens specialunderlag isbana. I sulkyn Hannu Torvinen.