Outridern Camilla Olsson avbryter karriären

| 2023-03-06 10:19

Landets enda outrider tvingas avbryta sin karriär på travbanorna.
Camilla Olsson har drabbats av en komplicerad fraktur som håller henne borta från sadeln på obestämd tid.
- Allt kommer att bero på hur benet läker. Sedan får vi se hur framtiden blir efter det, berättar Olsson.

Camilla Olsson tillsammans med sin förra häst Simon. Foto av Mikael Rosenquist, TR Bild

Camilla Olsson tillsammans med sin förra häst Simon. Foto av Mikael Rosenquist, TR Bild

Det var i somras som Camilla Olsson tog trav-Sverige med storm då hon och hennes följeslagare Simon blev landets första outriders – ett ridande ekipage som har till uppgift att fånga in lösa hästar under travtävlingar.
En roll som inte funnits i Sverige tidigare, däremot är det vanligt i USA där Olsson i många år jobbade på banan Pompano Park.
Hennes återvändande till Sverige blev uppmärksammat och Olsson och Simon gjorde ett bejublat framträdande under Sprintermästarhelgen på Halmstadtravet där man fångade in två lösa hästar.
Men historien fick ett tragiskt slut på Axevalla två veckor senare då Simon under ett ingripande trampade snett och skadade sig så illa att hästens liv inte gick att rädda.

Tränat upp två nya hästar
Efteråt startades en insamling som gav närmare 400 000 kronor och gjorde att Olsson kunde köpa in två nya hästar att träna upp. Valet föll på de två tidigare tävlingsgaloppörerna Mirach och Helmut där den förre var tänkt att få sina första uppdrag till våren.
Men nu har olyckan slagit till igen och den här gången är det ryttaren som skadat sig.
”Det här har varit ett av de svåraste beslut i mitt liv. Jag var på återbesök hos doktorn i onsdgs och det var tråkiga nyheter. Min fotled kommer inte att bli tillräckligt bra för att rida på den nivån jag behöver för att vara en outrider, så jag kommer inte att komma tillbaka till banan", skriver Camilla Olsson på Facebook och förklarar närmare för Kanal 75: 
- Jag bröt bägge benen i fotleden och blev opererad med åtta skruvar. Tyvärr har inte rehabiliteringen gått så bra, förklarar Olsson.
Har du någon tanke på att kunna ta upp den här sysslan igen?
- Allt kommer att bero på hur benet läker. Sedan får vi se hur framtiden blir efter det. Nu måste jag fokusera på min egen hälsa.
Hur ser du på att utbilda andra personer till outriders?
- Det hade varit väldigt skoj i framtiden. Just nu är det lite svårt i och med att jag är ganska halt själv och kan inte rida överhuvudtaget.
Hur har arbetet med de nya hästarna gått?
- Det kom ju till en ”standstill” när jag skadade mig. Mirre var väldigt nära att kunna börja jobba.
Vad händer med hästarna nu?
- Jag vet inte riktigt ännu. Vi får ta en dag i taget, säger Camilla Olsson.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »