Redén hundraprocentig på V64® – båda segerhästarna vann från dödens

| 2023-06-28 10:08

Två starter och två segrar på V64® blev resultatet för trav-Sveriges mest framgångsrika och dominanta duo ihop.
Örjan Kihlström styrde in såväl Need’Em som Ready Tonight – där båda hästarna vann från ”dödens”.
Tränarjobbet har som vanligt gjorts på ett mycket förtjänstfullt sätt av Daniel Redén och därmed blev duons samarbete på V64 hundraprocentigt.

Foto av Lars Jakobsson/TR Bild

Foto av Lars Jakobsson/TR Bild

Det var jackpot i tisdagskvällens omgång av V64® som avgjordes på Solvalla. Om vi börjar baklänges så avslutades det med två storfavoriter, signerade Örjan Kihlström och Daniel Redén. Segerhästarna var i tur och ordning Need’Em, som låg placerad snett utvändigt om ledande Andy Gel där den senare såg ut som en klar vinnare när hästarna svängde in på upploppet. Men i utgången av sista sväng hade Örjan Kihlström glidit ner i rygg på ledaren med Need’Em, och när han vred ut igen mitt på upploppet så måttade Örjan in segern sådär retfullt enkelt som bara han kan göra, precis på mållinjen. Det här var Need’Ems andra raka triumf när han vann på tiden 1.13,4/2140a.
Och i den avslutande avdelningen så använde Kihlström sig utav samma segerrecept. Storfavoriten Ready Tonight kom tidigt fram utvändigt om ledande Longgone River från sina 20 meters tillägg. Örjan Kihlström lade hård press på ledaren redan 700 meter kvar, och Ready Tonight kopplade ett säkert grepp på upploppet, innan han slog av lite på takten den sista biten. Vinnartiden skrevs till 1.12,5/2160.
– Hästen har varit jättefin på slutet och var väldigt bra idag. Han blev lite flegmatisk när han kom först och jag fick påminna honom lite. Men han vann med krafter kvar och hade tussarna kvar i öronen, sa Örjan Kihlström.

Imponerande montédebut
En annan häst som imponerade ikväll var Southern Mazzarati som gjorde debut i Monté. Men tränaren Alessandro Goccidoro visste vad han gjorde när han anmälde till Monté, för Southern Mazzarati var helt överlägsen för Sofia Adolfsson.
– Han var väldigt fin och hästen visade en otrolig spänst och hade enorm kraft i varje steg, berömde Sofia Adolfsson.
Carl Philip Lindblom tog sin tionde årsseger, och sin fjärde i juni, när han vann med Jörgen Westholm-tränade King Chaos som gick ett rejält slutvarv ute i spåren fram till segern.
Magnus A Djuse prickade starten med Fredrik B Larsson-tränade Bearly Express i den inledande avdelningen och anförde varje meter till en lätt seger.
En stark insats svarade även Tigermind när han vann den tredje avdelningen tillsammans med Rikard N Skoglund. Trots ett lopp utvändigt om ledaren hade han både först mod att koppla greppet, och sedan försvara sig mot Staro Quantas som smugit med i ryggen. Tränar gör Ola Åsebö.
Sex rätt på V64 gav 7082 kronor.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »