Joviality mot Prix d’Amérique

| 2024-01-19 08:56

Temperaturen inför Prix d’Amérique har höjts för alla svenska travfans. Nu är det klart att Joviality tar sikte mot superloppet. I sulkyn får stoet Björn Goop.

Efter andraplatsen i Prix de Croix förra helgen har det spekulerats i om Joviality kan bli aktuell för Prix d’Amérique.
Nu är det också klart. Ägarna Stall Courant berättar i ett pressmeddelande att stjärnstoet kommer att siktas mot loppet som kallats världens tuffaste, vilket körs på Vincennes i Paris den 28 januari.
– Hon tränade bra under torsdagen och allt ser bra ut. Vi har satt upp planen att tävla i det stora loppet med målet att bli topp fem. Med lite tur med loppet kan hon kanske till och med slåss om vinsten. Jag är nu helt fokuserad på att ha henne i toppform nästa söndag, säger tränaren Sabine Kagebrant i pressmeddelandet.
Joviality, som med 24 miljoner kronor intjänat hittills i sin karriär har en given plats i Prix d’Amérique, har vid sina starter i Frankrike körts av Benjamin Rochard. Han är dock redan upptagen med att köra en av förhandsfavoriterna Izoard Vedaquais nästa söndag.
I stället blir det den trefaldiga Prix d’Amérique-vinnaren Björn Goop som, för första gången, kommer ta över tömmarna bakom Joviality.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »