GS75®: Favoritparad på Romme

| 2024-01-22 09:21

Spelarna var minst sagt rätt ute när Romme var värd för söndagens GS75® – samtliga sju favoriter vann!

Det blev en favoritparad på Rommetravet och efter sju lopp blev utdelningen på GS75® endast 96 kronor då drygt 35 000 system klarade alla rätt.
Det blev ingen utdelning på varken sex eller fem rätt - och det innebär dubbeljackpot nästa söndag i Örebro med 4,3 miljoner extra i vinstpoolerna. Ensam vinnare med sju rätt får tio miljoner kronor.
Ledningen var guld värd på Romme på söndagen och sex av sju favoriter vann från tidig spets: Red Hot Roadster (GS75-1), Pannacotta Doc (GS75-2), Express Cash (GS75-4), Kite Runner (GS75-5), Elysia (GS75-6) och Barbaris (GS75-7). Den sjunde vinnaren, Basisten (GS75-3), måttade Ulf Ohlsson in i en tajt slutstrid efter en resa i andra par utvändigt.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »