Elitlopps-äventyret blev kortvarigt för A Fair Day. Det blev en hejdundrande galopp kort efter start och han fick inte mäta sina krafter mot några av världens bästa hästar.
- Vi blev påkörda av Idao de Tillard som slog sitt ben i ett av hjulen och A Fair Day blev rädd och slog på en galopp. Det var surt förstås men upplevelsen var helt fantastisk och bortser man från galoppen så var det ett minne för livet, helt underbart, jag gör det gärna igen, berättade Oscar Ginman efter loppet.
Tanken var att A Fair Day skulle starta i Tingsryd den 12 juni i MileMästaren, men så blir det inte. Efter en veterinärkoll visade det sig att hästen ömmade lite i ett bakknä.
- Inget allvarligt, men tillräckligt för att han skulle bli behandlad. Han ska på återkoll om ett tag och då vet vi mer, nu siktar vi på Kalmarsundspokalen söndagen efter Midsommar, säger Oscar Ginman.