Ny häst till Travkompaniet

| 2025-11-15 13:52

Vi har den stora glädjen att meddela att Travkompaniet har köpt en ny häst till stallet.
Den här gången är det ett fint kallblod med en mycket speciell och tuff start i livet.

Vi hälsar Hade Tur välkommen till Travkompaniets stall. Foto; A.Lindblom

Vi hälsar Hade Tur välkommen till Travkompaniets stall. Foto; A.Lindblom

Travkompaniets nyförärv har ett synnerligen passande namn, Hade Tur för det var precis det han hade när han kom till världen. 

Mamman Faks Tindra M var dräktig med sitt tredje föl när hon sent i dräktigheten drabbades av magproblem. Hon togs till hästkliniken i Uppsala där hon akutopererades för grovtarmsomvridning. Dessvärre konstaterades det i samband med operationen att stoet inte skulle klara sig. Via kejsarsnitt fick man ändå ut fölet som kom till världen för tidigt och därtill moderlös. 

Fostermor och bror

På kliniken jobbade man hårt för att rädda livet på det lille mörke hingstfölet. Han visade sig ha rätt gnista för han kämpade för sitt liv och bättre gick det när han fick komma hem.
På Menhammar hade Blended Scotch precis fölat då tog de hem kallblodsfölet som med magsond och kateter lades fram till fostermamman. Stoet accepterade sin fosterson som i det läget inte ens kunde stå upp själv. Men med sin nya mammas omsorg och efter att först få hjälp att kunna dia kunde han stå på egna ben! 
Han repade sig snabbt och växte sedan upp vid sidan av sin fostermor och fosterbrodern Ultimate Scotch.

Så var det dags för fölet att få sitt namn. Han föddes det året då alla Menhammars föl skulle ha ett namn som började på H. Som så många gånger tidgare hittade Margareta Wallenius-Kleberg ett synnerligen passande namn. Hon döpte honom så klart till, Hade Tur!

 Hade Tur med sin skötare Chloe Pettersson. Foto; A.Lindblom

 Hade Tur med sin skötare Chloe Pettersson. Foto; A.Lindblom

Hade Tur hade otur

Trots sitt namn hade Hade Tur senare ingen tur. Straxt efter att han skilts av från sin fostermamma drabbades han av en nervskada i ena sidan av bogen. Det tog flera månader för honom att bli bra men alla muskler på den sidan förtvinade. På grund av skadan kom han aldrig ut på auktionen utan behölls av Menhammar.

Nu har Travkompaniet köpt 50% i Hade Tur.
Trots sin tuffa start har han börjat sin tävlingskarriär riktigt lovande. Så sent som för en vecka sedan vann han sin andra seger och kommer i framtiden tävla för Travkompaniet.

Rätt fokus som valack

Hade Tur tränas av Jan-Olov Persson och sköts av Chloe Pettersson som berättar så här om hästen;

- Han var lite stökig som hingst och hade svårt att koncentrera sig. Efter att han blev valack i våras så är det en helt annan häst. Nu har han rätt fokus och en härlig inställning. Han är liten men är en riktigt fin liten travare och trevlig att sköta om, berättar Chloe.

Tekno Odin. Foto; Breedly.com

Tekno Odin. Foto; Breedly.com

Talang i blodet

Hade Tur har en stamtavla proppfull av talang.
Pappa norskfödde Tekno Odin(NO), e. Moe Odin(NO) - Lyana(NO) e. Spang Best(NO), var sin kulls bästa häst med segrar i både Kriteriet och Derbyt. Totalt blev det hela 72 segrar och över 11 miljoner på tävlingsbanan.

I aveln har han lyckats lika bra som på tävlingsbanan så pass bra att han 2020 blev utnämnd till Elithingst. 
Idag (nov 2025) har han lämnat 22 miljonärer i ST's register där Majblomster så här långt är bäst. Superstoet har snart tjänat 4 miljoner och ståtar just nu med hela sex olika svenska rekord!

Mamma, Faks Tindra M, e. Järvsöfaks (Elithingst) - Lax Tindra e. Elding (Elithingst), vann 3 av 15 lopp och tjänade 165 763 kr som tävlingshäst. I aveln hann hon bara lämna tre föl där alla kommit till start. Bäst så här långt är den äldsta Stens Erume som vunnit sex av tretton lopp.
Mormor, Lax Tindra, kom aldrig till start man har lämnat ett par högkapabla avkommor. Laxfaks (e. Järvsöfaks) inledde sin karriär med hela nio raka segrar innan skador satte stopp.
Dottern Rackarungen var ingen stjärna på tävlingsbanan men i aveln har det gått bättre. Hennes hittills bästa avkomma är kulltoppen Dunungen (e. Smedheim Solan NO) som vann 8 av 11 lopp som treåring både det svenska och norska kriteriet.

Vi hälsar Hade Tur varmt välkommen till Travkompaniets stall!

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »