V64®®: Undvek jättekrock med blixtsnabb undanmanöver

| 2025-11-28 08:15

I torsdagens sista avdelning på V64® var olyckan framme. Två kuskar for i backen men klarade sig utan allvarliga skador tack vare kollegan Gustav Johanssons reflexräddning. - Min häst var väldigt snäll där och kunde väja snabbt, sa kuskhjälten.

Foto: Mikael Rosenquist/TR Bild

Foto: Mikael Rosenquist/TR Bild

Det var i starten av kvällens sista lopp på Halmstadtravet som Love Story Helvin galopperade våldsamt från spår två bakom bilen. När körande Ken Ecce försökte ta upp sin häst krokade han ihop med niondespårets Johan Svensson och Wilma Express. Båda kuskarna for i backen och de kommer vara ömma och blåslagna i några dagar. Samtidigt hade de änglavakt då bakomvarande Gustav Johansson blixtsnabbt uppfattade situationen och med minsta möjliga marginal lyckades undvika en brutal krock genom att kasta ner sin Hvenhilda Quick på säkerhetsspåret.- Det var nära att vi följde med där men min häst var väldigt snäll och kunde väja snabbt. Det går väldigt fort när det händer och i sånt här väder är det dessutom lite svårare med avstånd och sikt. Regner gör att man ser lite sämre så klart, sa Gustav Johansson.Enligt rapporterna från banan klarade sig såväl kuskar som hästar utan allvarliga skador och när loppet kördes om vann favoritspelade Chelsea. Det gjorde att sex rätt på V64 delade ut 126 861 kronor.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »