Missar Prix d’Amerique

| 2026-01-19 17:00

Ännu en topphäst missar söndagens Prix d’Amerique i Paris. Jushua Tree är skadad och kommer inte att tävla mer i vinter.

Jushua Tree är skadad och missar Prix d'Amerique. Foto: Jean-Luc Lamaère, TR Bild

Jushua Tree är skadad och missar Prix d'Amerique. Foto: Jean-Luc Lamaère, TR Bild

Vinnaren av Prix d’Amerique de två senaste åren, Idao de Tillard, och svenskhoppet Borups Victory har redan lämnat återbud. På måndagen rapporterade franska facktidningen Paris Turf att även Jushua Tree missar det franska vintermeetingets huvudnummer.- Hans meeting är över. Han blev stel efter sitt senaste träningspass och har fått en spricka i kotan vänster bak. Han ska magnetröntgas i morgon bitti och sedan få en skruv inopererad, troligen redan på torsdag, säger Jushua Trees tränare Jean-Michel Bazire till Paris Turf.Med Jushua Tree ute ur bilden bär fjolårets elitloppsvinnare Go On Boy favoritskapet i Prix d’Amerique. Bakom honom rankas svenske Epic Kronos som en av de främsta utmanarna. Att Jushua Tree stryks betyder även att blågule Bullet The Bluesky får plats i loppet. Övriga svenska hästar är Francesco Zet och Immortal Doc.Odds till Prix d'Amerique

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »