Massimo Hoist struken ur Elitloppet

| 2026-05-20 09:12

Massimo Hoist kommer inte starta i Elitloppet. – Hästen har problem med sina värden och tränaren Jukka Hakkarainen meddelade efter provtagning i dag att Elitloppet kommer för tidigt för dem, säger Solvallas sportchef Ola Lernå.

Foto: Lars Jakobsson, TR Bild

Foto: Lars Jakobsson, TR Bild

Massimo Hoist fick en tidig inbjudan i Elitloppet, men den finska hästen har inte presterat på topp i sina två senaste starter.– Det är hästens järnvärde som inte har rätt nivå och vi vill inte riskera att åka till Solvalla i nuläget, säger tränaren Jukka Hakkarainen.Någon ny häst som ska ersätta Massimo Hoist är inte klar.– Vi har några dagar kvar att sy ihop årets elitloppsfält. I och med Massimo Hoists avhopp finns fyra platser kvar. Två av dem kommer högst troligt via E-loppen och dessutom ska två hästar bjudas in, säger Solvallas sportchef Ola Lernå.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »