GS75®®: Hattrick för Susanne H Osterling i Dam-SM

| 2026-10-05 09:35

Susanne H Osterling bäst i Sverige för tredje gången. – Det är tolv år sedan jag vann för första gången, sa Solänget-kusken efter ännu en seger i Dam-SM.

Dam-SM var huvudnumret när Eskilstuna var värd för GS75® och söndagen i Sörmland bjöd på härligt höstväder. Svensk mästarinna blev Susanne H Osterling för tredje gången.2014 vann hon med Saxo Holmsminde och 2019 med Caligula. 2026 heter vinnarhästen Com Isidor. Efter en snabb start valde Susanne H Osterling att släppa till betrodda Farlow Selva och när det sedan löste sig med lucka blev det knapp seger för den Hans Andersson-tränade hästen före Any Given Sunday med Hanna Forslin.– Det är ett segt och långt upplopp på Sundbyholm och det kändes som att det kommer lösa sig och det blev perfekt för honom, kommenterade svenska mästarinnan.Förstapriset i Dam-SM var 150 000 kronor.Rekordår för DalborgI GS75-1 kunde Jorma Kontio servera rätt ryggar åt tredjehandsfavoriten Miranda Unica som tackade genom att plocka ner andrahandsfavoriten Tundra Håleryd sista biten efter att ha skuggat henne i tredjespår sista 900 meterna i tredjespår. Katja Melkko tränar vinnaren som satt sist i andraspår varvet kvar.Carpaccio och Ulf Ohlsson blev svaret i GS75-2 och andrahandsfavoriten dominerade loppet i spets från start till mål.– Det blir spännande med en vinter till på den här, sa tränaren Stefan Öhman efter andra raka segern för fyraåringen.Spets och slut blev det även i GS75-3 där Amorcino ledde varje meter tillsammans med Roy Atle Ruud Nilsen.– Det såg lätt ut, konstaterade tränaren Thomas Dalborg som har ett rekordår med över tre miljoner inkört för stallet hittills 2026.Dubbla spetssegrar för SjöströmClaes Sjöström var effektiv i sulkyn och både i GS75-4 och GS75-5 vann Solvallakusken från spets.I GS75-4 såg Executive Duchess slagen ut när Green Dream hade ett grepp utvändigt men in mot upploppet kontrade ledaren och gick undan till en säker vinst. Tränar vinnaren gör Joakim Elving.I GS75-5 var det mer odramatisk då Claes Sjöström hade full kontroll i täten bakom Sainz Zon även om Lindy'sleadingman närmade sig sista biten. David Persson tränar vinnaren.Dagens prestation fick vi kanske se i GS75-7 där Don E.Star bara var bäst från positionen utvändigt ledaren där tränaren och kusken Oskar J Andersson i elegant stil kom i mål på 1.12,6 över distansen 2 140 meter autostart.Sju rätt på GS75 gav 7 689 kronor, sex rätt gav 210 kronor och fem rätt 37 kronor.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »