Jaded tränade 13,5...
Vem är han då denne Jaded? Jo, en treårig supertalang som fortfarande är obesegrad efter fyra starter. Speciellt i E3-kvalen i Örebro i senaste starten imponerade hästen enormt. På en tungsprungen bana sprang han 1.14,5 över 2140 meter med bilstart. Detta i sitt livs fjärde start!
- Jaded är en häst utöver det vanliga. Det var enastående att han kunde göra ett sådant lopp som han gjorde på Örebros bana senast.
- Det var visserligen nära galopp kort efter start, men Örjan sa att han hade full kontroll hela vägen.
När märkte du att det var lite extra till häst?
- Som tvååring sa jag att det här kan bli riktigt, riktigt bra. Det är en förnuftig häst som varken har galopperat i träning eller lopp.
- Man blir lurad när man kör Jaded för det går betydligt fortare än man tror. Inför andra starten körde jag 1.13,5 över 1600 meter på Solvalla. Det var ju inget man tordes tala högt om efteråt, för ingen hade väl trott på mig.
Du har sagt att det är den värsta häst du tränat?
- Jag har aldrig haft en treåring som varit så här bra vid den här tidpunkten på året. Sedan om Jaded blir lika bra som exempelvis From Above återstår att se.
Hur bra kan han bli?
- Efter senaste loppet blåste han ingenting och var nästintill oberörd. Det tyder på att hästen har väldigt bra hjärt- och lungkapacitet. Han är stenhård i sina ben och vi böjde igenom honom efteråt och det fanns ingenting att anmärka på.
- För kunna bli riktigt bra måste hästarna kunna tåla tuffa lopp och gå framåt hela tiden. Jag tycker att Jaded har förutsättningar för att bli en värsting, säger Hultman.
I V75-6 på Rommetravet, med dubbeljackpot, blir Jaded klar favorit. Han har spår fyra bakom startbilen och körs återigen av Örjan Kihlström.
Stefan Hultman är optimistisk angående Jades vinstchanser.
- Det är jättebra hästar med i loppet men jag tror mycket på Jaded och tycker att han ska ha en bra chans att vinna. Därför måste jag spika honom, säger Stefan och åsyftar det officiella tipset Fem Tippar V75.
Stallkamrater med outsiderchans
Jaded får alltså sällskap av tre stallkamrater i E3-finalen. Det är Jocose, Jazzman och Jampacked.
- Jocose (körs av Jörgen Sjunnesson) är en av mina bästa treåringar. Han hade stått över inför senaste starten och var tillfräschad efter att ha galopperat i Treåringseliten. Han hade därför lite tveksam form men lyckades ändå att ta sig till final. Nu kommer hästen att vara betydligt bättre med det loppet i kroppen och jag tror att han kan vara med och slåss om en plats.
- Jazzman (körs av Johnny B Karlsson) gör det mesta rätt och spurtade vasst efter ett lopp i tredje par invändigt senast. Hästen har tidigare visat att han kan öppna snabbt från start och Johnny får ladda vad som går från början. Jag hoppas att Jazzman kan få med sig en fin slant hem.
- Jampacked (körs av Erik Adielsson) är också en fin travare som har tagit fyra segrar på sex starter. En stor, slapp och lite trög häst som jag tror att Erik kommer att passa bra på. Senast taktade han ur lite i travet i sista kurvan, och det var därför som Örjan körde lite på säkerhet över upploppet. Det blir återigen barfota och jag tror att Jampacked kan vara långt framme.
Har du haft en sådan här stark treåringskull tidigare?
- Jag hade en fantastisk kull för tre år sedan med hästar som Naglo, Golden Shoes, T.B.Winner, Grenouille bland annat. Årets treåringskull känns lika bra, sedan om någon av hästarna springer in 13 miljoner kronor återstår att se.
Samtliga E3-finalister ägs av Travkompaniet, ett jättekonsortium med 9.000 andelar.
- Jag är väldigt glad över att Travkompaniets hästar har gått så bra. Man är inte med i Travkompaniet för att tjäna pengar, utan mera för att få uppleva känslan av att äga häst. Delägarna har verkligen fått glädje för sin ringa insats, säger Hultman som tränar 18 hästar ägda av Travkompaniet.
Spikar även General du Lupin
Stefan Hultman har inte bara fyra E3-finalister till start på lördag. I gulddivisionen plockar han även ut franske General du Lupin, som därmed är tillbaka på V75. Hästen vann komfortabelt på midsommardagen i Rättvik och såg då mycket bra ut.
- Nu känns han sådär äckligt fin som han gjorde vid V75-segern i Umeå, säger Stefan och spikar även "Generalen" i Fem tippar V75.
- Jag stack ut hakan inför Umeå-starten och sa att det var ett monster och det står jag fast vid. Trots att hästen är elva år är han ingen föredetting. Senaste starten var en ren joggingtur och han vann helt okörd.
Så du tror alltså att "Generalen" vinner på lördag?
- Ja, jag tror att de får svårt att slå honom. Dessutom kommer hästen att tävla utan framskor, vilket gör honom ännu bättre.
Michael Carlsson