Det är för Travkompaniet på Ekerö AB Anders Lindh tar över VD-posten. Stallbolagen - som nu blir stallbolaget fortsätter som tidigare och det är med huvidinriktning på de kommersiella projekten Anders tar vid redan från januari 2006.
- Som VD kommer jag att finnas med både strategiskt och operativt. Mitt fokus ligger ju på den kommersiella delen. Vi investerade ju vid uppstarten 2001 i en teknisk plattform (travkompaniet.se, reds anm.). Nu ser vi över hur vi kan utnyttja den tekniken och all den kunskap och erfarenhet vi skaffat oss under åren i kommersiella syften. Vi är ju t.e.x. redan sedan några år tillsammans med STC igång med Guldstallet, såväl nationellt och internationellt, som bygger just på den här tekniska plattformen. Men vi ser många fler möjligheter som alla givetvis bygger på att det ska tillföra svensk travsport någonting, etfersom det är det vi brinner för, säger Anders som redan är i full gång med arbetet. Också med de mer traditionella uppgifter som följer med VD-posten.
- Visst är det så, det blir ju en hel del formalia. Jag är givetvis också behjälplig i stallbolagen när så krävs, som när det handlar om exempelvis avtal. Som nu senast med de avtal som följer i och med att Calvin åkte till Italien.