103 ska bli fler - nu kör vi

| 2007-04-04 12:27
För två veckor sedan frågade vi oss "var är hästarna?"
"Lugn, de kommer", svarade Sportchef Stefan Hultman.
Nu gör de verkligen det - på bred front.
Inför stundande högsäsong står det 103 i antal segrar för Travkompanits Stall. Nu börjar jakten på fler segrar.

103. Smaka på den siffran. Ett hundra tre. Så många gånger har Travkompaniet varit i Vinnarcirkeln. Det är väl en rätt respektabel siffra, eller hur?

Vi skriver april 2007 och vi står just inför travets högsäsong, då vi också både hoppas och tror oss få följa många av Travkompaniets hästar på travbanorna.

Årets inledning har varit ovanligt lugn med sju starter tills nu och vi har inte fått besöka vinnarcirkeln detta år. Vi vet att det för den delen knappast har varit lugna tider för Sportchef Stefan Hultman, tvärtom har det handlat om att "ladda batterierna", fram till nu.

För nu lossar vi av våra kanoner och kliver fram på bred front. Det finns ingen tvekan om vilka målsättningar vi har; Travkompaniets grönvita armé siktar högst upp.

Vad bär då 2007 i sitt sköte? Vi hoppas på stordåd av varenda häst, såklart. Hoppas får man och det ska man väl alltid göra, utan att för den skull ställa några krav.

Just dessa tider,i väntan på det som komma skall, är väl lite av en hästägares bästa tid? Då allt fortfarande är möjligt. Hur det sedan går är en annan sak. I Travkompaniet har vi genom åren haft förmånen att få uppleva många sköna stunder tillsammans med våra hästar och vi har ju faktiskt varit bortskämda med att finnas representerade i många av årens alla storlopp, särskilt då på unghästsidan.

Nu står vi inför ett år då Travkompaniet har en bättre bredd i stallet än någonsin tidigare. Hur långt det räcker kan vi bara spekulera i men, som sagt, detta är tider av förhoppning.

Jaded och Jocose ska matchas mot den äldre eliten, hur långt räcker det? Vi drömmer om de allra största loppen och Stefan Hultman låter onekligen optimistisk.

Shergar Boko mot miljonen? Ja, det vågar vi väl nästan garantera. Men hur långt kan han gå?

Jampacked, Jazzman och Jeroboam, kommer de tillbaka? Vi både hoppas och tror det och i så fall - hur långt kan de gå? Också här låter det positivt från Sportchefen som har haft stort tåmaod här.

4-åringarna, efter en klart positiv avslutning på 2006, två ännu helt osynade. Vad vågar vi tro om K-kullen 2007? Räcker någon i K-kullen till årgångsloppen? Försiktig optimism andas från stallet.

3-åringarna, L-kullen från Menhammar. Osynade men lovordade från Team Hultman. Nu börjar de första dyka upp i startlistorna och här är vi väldigt förväntansfulla.

103 står det i vår egen segerstapel just nu. Vi skriver april månad 2007 och nu börjar jakten på allvar. Tag plats på tåget som ut på färden gå - mot 200 segrar!

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »