Hultman blickar framåt

| 2008-01-18 14:37
I förra veckan summerade Stefan rekordåret 2007.
Nu blickar han framåt och verkar minst sagt nöjd över det han ser.
 - Travkompaniets stall ser kanske bättre ut än någonsin och jag är övertygad om att vi, i år, slår nya rekord, säger Stefan om 2008.
Stefan blickar fram mot årets högsäsong.
Stefan blickar fram mot årets högsäsong.

Förra året blev ett rekordår för Travkompaniet där stallets hästar, för första gången, tillsammans sprang in över 5 miljoner kronor.
Även när det gäller insprunget per start, så blev det nytt rekord.
Hela 52 849 kronor per start tjänade våra hästar förra året.
Ett imponerande snitt som slog 2006 siffror med nästan 15 000 kr!

 

Nu skriver vi 2008 och det är dags för Stefan Hultman att blicka fram mot den kommande tävlingssäsongen.
En säsong fylld med många intressanta travlopp och som han verkligen ser fram emot.

 

Lie Detector är en av de hästar som Stefan har stora förhoppningar på.
Lie Detector är en av de hästar som Stefan har stora förhoppningar på.

 - Bakom oss, har vi ett par år där det har varit lite av generationsväxling i stallet. Under fjolåret hade vi inga fyråringar som kunde vara med i årgångsloppen och 2006, hade vi inga treåringar.
Travkompaniet Stall är en elitsatsning med unghästprofil, och målet är att ha både tre-och fyråringar som är med i årgångsloppen. Har man unghästar som duger i de stora loppen, ja då är det mycket pengar att köra om.
Som det ser ut i stallet just nu, är det bättre rustat än någonsin, säger Stefan och förklarar vidare.
 - Vi har Jaded och Jocose i den äldre eliten, Lie Detector som, tycker i alla fall jag, är det bästa stoet i sin kull, och så våra fina treåringar.
Jag ser verkligen fram mot det här året och jag är övertygad om att det kommer att bli vårt bästa år någonsin!, spår Stefan och det syns att han inte skojar, han ser väldigt bestämd ut.

Jocose har stora uppgifter framför sig 2008
Jocose har stora uppgifter framför sig 2008

I skrivande stund har Travkompaniet sexton hästar i sitt stall, där sju av hästarna är delägda av Menhammar Stuteri.

Fyra av hästarna tillhör kategorin, äldre, d.vs äldre än fyra år.
Så här spår Stefan att deras år blir;

 - Calvin Capar, ägnar sig bara åt avel och han hade sina första startande avkommor från sin första kull förra året. Den som lyckades bäst är, Nino Coger, som vann två segrar vilket naturligtvis glädjer. Det skall bli spännande att se den här kullen i år då de är tre år. Calvin står kvar som avelshingst i Italein och vi hoppas att han får betäcka många ston och får den chans i aveln som han är värd.

 - Shergar Boko, gjorde sitt bästa år förra året där han sprang in nästan 750 000 kronor. Jag tror han kommer göra ett lika bra år i år, men han är nu anmäld till auktionen i Paris den 25 januari och  blir han såld kommer han lämna stallet.

 - Jaded, har jag stora förhoppningar på i år. Han visade förr året, i sina ljusa stunder, att han hör hemma i eliten. Nu känns han fantastiskt fin i träningen och kommer börja tävla tidigare än förra året. Med honom siktar jag på de allra största loppen både i Sverige och internationellt. Närmast sneglar jag lite på Olympiatravet för hans del.

 - Jocose, gjorde som alltid, ingen besviken förra året. Han sprang in över en miljon och även han visade att han tillhör de bästa hästarn i landet.  I år hoppas jag att det skall stämma lite bättre i loppen för hans del och ja, det är samma tävlingsplaner som för Jaded, de största loppen, säger Stefan.

 

 

Jaded är redan långt framme i träningen och siktar i år mot de allra största loppen.
Jaded är redan långt framme i träningen och siktar i år mot de allra största loppen.

Sex stycken fyraåringar finns just nu i Travkompaniets stall. Med ett lysande undantag, Lie Detector, levde de här ungdomarna inte riktigt upp till förväntningarna 2007.
Vad tror då Stefan om deras fyraårssäsong?

 - Last Word Said, hade otur med både infektioner och skador förra året. Nu har hon påbörjat lite försiktig träning igen. Hon har haft lite för mycket problem för att jag skall kunna ha för höga förhoppningar på henne inför det här året. Jag hoppas att hon överraskar oss, positivt.

 - Laughing Stock, galopperade bort en hel del pengar förra året. Han är lite "opolerad" i loppen men har ändå hunnit visa att han har en del kunnande. Han får tävla på här nu i vinter och förhoppningsvis blir han lite stabilare och kommer att visa vad han kan i loppen.

 - License Plate, har tagit god tid på sig. Efter att han blev valack, visade han klar bättring och avslutade bra förra året. Han är lite på gång och blir också Travkompaniets första starthäst i år. Han vinner snart lopp, varför inte redan på tisdag? Han får nu tävla på och jag hoppas att han fortsätter på det positiva sättet som han avslutade förra året, så får vi se hur han utvecklas och hur långt det räcker.

 - Lie Detecor, kommer bli mycket intressant att följa i år. Hon har precis påbörjat sin uppladdning inför årets storloppsäsong. Jag tror att hon kommer att utvecklas ytterligare och även i år vara med och "slåss" i kulltoppen. För hennes del handlar det om alla de stora fyraårsloppen som, Drottningens, Stochampionatet, som kommer bli huvudmålet för henne i år. Andra lopp jag siktar mot för hennes del är Stoderbyt och Breeders Crown.

 - Lostintranslation, är en märr jag verkligen gillar. Dessvärre spolierades hela hennes fjolår  p.g.a skador. Nu ser det äntligen riktigt bra ut och hon kommer att komma ut så fort det blir fina banor. Får hon vara fortsatt fräsch, ja då blir det jätteintressant att få se vad hon kan göra på tävlingsbanan.

 - Lost Luggage, började ganska bra förra året men hade lite problem i slutet av året. Hon ser dock bra ut igen i träningen och startar förhoppningsvis inom kort. Jag hoppas att hon sedan kan starta på och utvecklas lite till.

Maharajah, som här får representera våra unga talanger som Stefan hoppas mycket på.
Maharajah, som här får representera våra unga talanger som Stefan hoppas mycket på.

De än så länge, helt osynade hästarna i Travkompaniets stall, är de sex treåringarna, Maharajah, Malt Whisky, Manna, Marvellous, Merriment och Milliondollarbaby
När Stefan ska spekulerar i den här sextettens framtid, är det idel lovord;

 - M-kullen kan vara den bästa kullen Menhammar fött upp, någonsin!
I alla fall som det känns idag. De här hästarna är en ren fröjd att träna och de ligger väldigt bra till i träningen, alla sex!
De har fått massor av mängdträning för att få styrkan att orka med en tuff tävlingsäsong. Det är något jag lärt mig under åren, den träning som man missar att ge hästarna under uppträningen, den kan man sedan inte ta igen när de väl är igång och tävlar. Nu återstår finslipning och förädling innan de är mogna att komma ut på tävlingsbanan. Som alla vet,  kan mycket hända på vägen och många bitar som skall falla på plats, innan hästarna är färdiga.
 - Lite beroende på hur resten av vintern och träningsförhållandena blir, så kommer de komma ut någon gång i mars-april-maj.
Det är ingen vits att plocka ut årgångstopparna för tidigt. Kriteriet går varje år i oktober, det är först då de bästa treåriga hästarna skall vara på topp.
Jag ser i alla fall alla våra sex treåringar som potentiella årgångshästar.
 - Så mina vänner, tills de här fina hästarna kommer ut på tävlingsbanan, avslutar jag med tre ord som är ledorden i min träning, inte minst när det gäller unghästar - tålamod, tålamod och så, just det, tålamod!, avslutar Stefan och fyrar av ett riktigt stort, bländvitt Hultmansmile.

Stefans framtidstitt i "spåkulan" får onekligen tävlingsnerverna att darra redan nu. Framför oss ligger en delikat, proppfull menu med härliga travupplevelser
Först måste vi ladda med tålamod, men kom ihåg, det är "bara" 128 dagar kvar till Elitloppet!

Hur tror du att 2008 kommer att bli?
Vem av Travkompaniets hästar kommer bli bäst? Eller vem blir sämst?
Kommer vi att vinna några storlopp, och i så fall vilka med vilken häst?

Blicka framåt och berätta vad du ser här på vår insändarfunktion.
Vi lottar ut t-shirts bland de insända bidragen.


 

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »