Radio Jaded på Radio Stockholm

| 2008-02-07 15:23
"På väg mot Elitloppet!" Så heter programserien som Radio Stockholms sportchef, Lasse Persson startat igång, ett program där Lasse kommer att följa Jaded och Stefan Hultman i jakten på en plats bland de 16 i Solvallas Elitlopp 2008.
I torsdags kom första delen, här kan du lyssna på det igen och igen, missa inte det!
Lasse Persson på Radio Stockholm med Jaded och Stefan i Radion.
Lasse Persson på Radio Stockholm med Jaded och Stefan i Radion.

Radio Stockholms sportchef, Lasse Persson, var ute på Yttersta fredagen den 1 februari och gjorde då sitt direktsända radioprogram "90-minuter".
Yttersta, Hultman och travets värld gjorde stort intryck på Lasse och särskilt en av hästarna, Jaded.
Den mäktige hingsten imponerade på Lasse som nu kommer följa vår häst i en programserie under våren som heter "På väg mot Elitloppet!"

Tanken är att följa Jaded i träningen fram till årsdebut, vidare mot Olympiatravet och målet är, som vi alla hoppas, Elitloppet.

I torsdag var Lasse med då Jaded fick ett lite tuffare snabbjobb på Solvalla.
Häng med och lyssna på första delen i "Radio Jaded", en riktig höjdare!

Här är Radio Stockholms egen Jadedsajt med bilder och alla program i serien

 

Här hör du Radio Stockholm på webben.

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »