STOCKHOLM
Storlopp i detta land körs nästan uteslutande på helgerna. Och på helgerna tävlar man på dagtid.
Undantaget är Hugo Åbergs Memorial.
Alltid på en tisdag.
Nästan alltid i ljummen sommarvärme och behaglig kvällssol.
Och publiken förstår att uppskatta evenemanget. Ifjol hade över 18 000 människor letat sig till Jägersro.
- Det är något magiskt med stämningen under Åbergskvällen. Tillsammans med elitloppshelgen är det de två bästa travevenemangen i hela världen, fastslår Jägersros allra största publikfavorit Lutfi Kolgjini som upplevt både himmel och helvete denna kväll.
- Jag har vunnit många stora lopp, men känslomässigt finns det inget som är i närheten av då jag vann Åbergs med Revenue (2003). Jag hade satt stor press på mig själv inför loppet och det var något extra när det lyckades.
Lika stor press, minst, hade Kolgjini på sig förra året. Supertalangen Going Kronos som krossat världsrekord på löpande band som treåring var på väg att etablera sig i världseliten. Detta som fyraåring, åtminstone en säsong tidigare än vad som är brukligt på denna sida Atlanten. Starten inför den vrålande hemmapubliken skulle bli det stora genombrottet.
Tung hemresa förra året
Kanske kände även Going Kronos av uppståndelsen, han blev i alla fall mer laddad än någonsin tidigare och galopperade tidigt bort sina möjligheter.
- Det var tungt, jag var oerhört besviken när jag åkte hem den kvällen, minns Kolgjini.
Under året som gått har Going Kronos etablerat sig i högsta eliten. Men de stora segrarna ha uteblivit, ofta har det handlat om hedersamma andra- och tredjeplaceingar och lite av lystern kring "fenomenet" har avtagit.
Därmed blir det knappast samma hausse runt hemmahoppet detta år, något hans tränare verkar tycka är ganska skönt.
- Jag sätter inte samma på press på mig i år. Anledningen är att vi haft infektioner som gått i stallet. Going Kronos var drabbad i sin senaste start då han inte alls kunde göra sig rättvisa. Det känns som han är helt återställd, jag körde ett jobb förra veckan då han var riktigt fin. Men det gnager lite i bakhuvudet ändå, vissa saker kan man inte upptäcka hur mycket man än undersöker hästarna.
Trots det rankar Kolgjini sig själv etta i "Fem tippar V75".
- Jag vet ju vad hästen kan.
Otänkbart att byta tävlingsdag
Men Hugo Åbergskvällen är inte bara ett lopp. Det är trav av högsta klass rakt igenom och i år har omgången alltså fått ytterligare ökad status genom V75.
- Att flytta Åbergs till en lördag är otänkbart. Det är för mycket tradition bakom. Så då fick V75 flytta istället och det tycker jag är bra. Nu kan ännu fler upptäcka vilken fantastisk tävlingskväll det här är, säger Lutfi Kolgjini som startar ytterligare fem hästar inom V75 och låter trots sin brassklapp om infektioner optimistisk.
- Gift Kronos kändes underbart fin i Årjäng. Tyvärr var banan han fick springa på bedrövlig och det fällde honom, säger Kolgjini och kommer snabbt in på ett sidospår:
- Det är sorgligt att så många banor i Sverige sköter sitt underlag så dåligt. Gruset är för grovt, det blir löst och ingen svikt. Jag skulle aldrig ens köra ett träningsjobb med sådana förutsättningar. All banpersonal i Sverige skulle skickas på kurs till Halmstad, killarna där vet hur man ska jobba. Folket på Åby tog hjälp därifrån och nu är deras bana bäst i landet.
Hur är underlaget på Jägersro?
- Det har faktiskt också varit problem en tid. Men nu har man köpt en ny hyvel och sedan man började använda den är det perfekt igen.
Och därmed måste Gift Kronos...
- ...räknas mycket tidigt. Han är som sagt riktigt fin för dagen och även om jag räds inte att köra i dödens på Sundance Clover.
Joel Cortina (V75-3) då, är det något för spelarna?
- Det kan han vara. Hästen är mycket bättre än resultaten på sistone visar och han duger långt i sin klass. Senast blev han stressad när starten fördröjdes väldigt länge och galopperade, normalt är han säker på benen.
Glee Face (V75-4) kommer från två raka V75-segrar och blir säkert favorit till tredje raka.
- När jag först såg spåret kändes vi bortlottade. Men efter att ha tittat lite på vilka hästar vi har innanför så tror jag det går vägen en gång till. Allt har varit som det ska efter loppet i lördags.
- Immenso November (V75-6) verkar däremot ha hamnat i ett riktigt getingbo. Även om formen är uppåt så kan det bli svårt att räcka till seger.
Sista hästen ut är Imola November i det avslutande stayerloppet.
- Han är riktigt bra för dagen och hade krafter kvar i hårt gäng senast. Distansen har han vunnit på och med lite tur på vägen kan det vara en rysare.
Robin Johansson
