STOCKHOLM
Red Chili Pirat (V75-5) har två raka galopper efter Elitloppet, vad har de berott på?
- Det kan jag inte riktigt säga. En hovböld kan ha varit orsaken men jag vet inte säkert.
Hur ser du på loppet nu, vad gäller motstånd, form och så vidare?
- Det har inte gått min väg nu på ett tag och jag får ligga lågt inför det här. Jag blir hellre positivt överraskad än negativt överraskad en gång till. Bara han gör ett skapligt lopp och fungerar igen är jag nöjd.
- Motståndet är stentufft och för att klå dem måste man vara på topp och lite till, och det kan jag inte säga att han är. Han får verkligen slå ur underläge den här gången och jag ligger som sagt väldigt lågt.
Planerar du någon utrustningsändring?
- Det blir barfota runt om igen men eventuellt provar vi ett helstäng huvudlag. Han har aldrig gått med det så det kanske är dags att prova nu när han är nio år. Men det bestämmer jag först när han har värmt.
Du startar även Nisse Lenson (V75-7). Hur är formen på honom?
- Det verkar bra med honom. Jag körde fort i morse (läs måndag) och allt kändes väl. Nu blir det skoryck och jag tror att han kommer prestera bra. Men han kan självklart inte vinna med tanke på motståndet. Är "Nisse" trea, fyra gör han det riktigt bra.
Ola Johansson
