Hans-Owe är laddad för Kriteriet

| 2008-10-02 19:04
Hans-Owe brukar kallas "röd kusk" men på söndag blir han "grön-vit kusk". Då får han nämligen chansen bakom den väldige Merriment i Svenskt Travkriterium och kör då i Travkompaniets dress.

Hans-Owe Sundberg känner vi i Travkompaniet som förste kusk bakom vår första stora stjärna, Calvin Capar. Tillsammans vann de bl.a. Sprintermästaren och Fyraårseliten. De blev också tvåa i Lotterialoppet i Neapel och inte minst, 2004 blev de vårt första ekipage i Elitloppet!

På söndag får Hans-Owe byta sin röda dress till Travkompaniets grön-vita tävlingsdress då han skall sitta upp bakom Merriment i årets Travkriterie.
En uppgift han är riktigt laddad inför;

 - Ja, det spelar ingen roll hur många år man har hållit på som kusk och hur många lopp man kört, det är alltid en stor ära och roligt att få köra de största loppen, säger Hans-Owe.

 

Merriment får Hans-Owe i sulkyn för första gången på söndag.
Merriment får Hans-Owe i sulkyn för första gången på söndag.

Vad vet du om Merriment?

 - Ja jag såg ju uttagningsloppet till Kriteriet och blev väldigt imponerad. Han är en jäkla stark häst som ju vann sitt lopp väldigt enkelt. Annars är det än så länge inte så mycket mer jag vet, men det får jag ju veta på söndag, säger Hans-Owe.

Hur många Kriteriefinaler har du kört?

 - Det har blivit några stycken genom åren där jag som bäst blivit fyra ett par gånger med egentränade hästar. Jag minns speciellt 1982 års kriterie jag hade en fin märr som hette Berith Action och vi fick ledningen men släppte till storfavoriten, Pixie som hade nio raka segrar. Då kändes det som rena drömläget för min del men det blev dessvärre rena mardrömmen. Pixie var inte alls sig lik och närmast svimmande i sista kurvan och vi blev kvar bakom henne med allt kvar, minns Hans-Owe.

Vad tror du om din och Merriments chans på söndag?

 - Det är klart att på förhand så känns ju Maharajah helt överlägsen. Men som alltid, alla lopp skall köras och min häst verkar ju ha den styrka som krävs och jag tycker det skall bli väldigt spännande. Det är väldigt roligt att få chansen och det är ju såna här lopp som sätter guldkant på tillvaron, avslutar Hans-Owe.

Vi önskar Hans-Owe och Merriment ett varmt lycka till i Kriteriet!

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »