Seger igen för världsrekordhållaren

| 2008-10-27 09:22
Världens genom tiderna snabbaste travare för 14 dagar sedan.
Natten till söndagen var det dags för ännu en seger för sverigebekante Enough Talk hemma i USA.
Enough Talk vid sitt Sverigebesök. Foto: Lars Jakobsson

Enough Talk vid sitt Sverigebesök. Foto: Lars Jakobsson

STOCKHOLM

Helgens lopp - som avgjordes på Yonkers Raceway utanför New York - var ett av de sista i år för den femårige valacken. 2009 är det stora målet Elitloppet.

Hästens tränare Peter Kleinhans nådde en meriterande tredjeplats i årets upplaga och har uttalat att siktar på att återvända till Solvalla igen med Enough Talk.

Underskred drömgränsen

För bara ett par veckor sedan blev Elitloppstrean historisk genom att underskrida den amerikanska drömgränsen 1.50. Enough Talk travade då kilometertiden 1.08,1 över 1 609 meter på banan Colonial Downs i Virginia.

Helgens lopp utanför New York avgjordes i regn. Det blev ännu en lätt seger efter att körande George Brennan övertagit ledningen efter halva distansen. Segertiden över den engelska milen blev den här gången 1.13,2. Förstapriset cirka 400 000 kronor.

Mikael Wikner

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »