Vi fick in väldigt många motiveringar där ni nedan kan läsa ett axplock av dom.
De två första motiveringar kommer från två personer som vi inte tänker avslöja vilka de är, men vi kan säga så mycket att de befinner sig i Maharajahs ständiga närhet.
"För att Maharajah är Sveriges bästa häst i alla katerogier"
"För att Maharajah har den snyggaste skötaren... ;)"
Vilka kan ha skrivit dessa två motiveringar, hm?
Många som röstade på Maharajah tyckte att alla motiveringar var överflödiga och att han "bara var bäst". Men ni var också många som ville berätta varför vår treårige talang var värd att bli 2008 års Travkompanihäst.
Här följer ett axplock från er som röstade på Maharajah;
"Jag har följt travet sedan tidigt 60 tal och sett de flesta Elitlopp på plats och P.A i paris. Maharajah,s uppvisning i kriteriefinalen är det värsta jag sett"
"Jag såg honom två gånger 2008.På Bergsåker o kriteriet,vilken fantastiskt vacker häst.Jag har ingen bakgrund som hästkännare,men jag blev alldeles varm i kroppen när jag såg honom,så enkelt och vackert han springer.Hoppas kunna ta mig till en travbana han finns på 2009 också.Han värmer än."
"Har gått på trav sedan slutet på 60-talet och såg bla Ego Boy vinna på Dannero från tillägg mot de bästa i Norrland på den tiden. Samma känsla som jag fick då återkom när jag såg Maharajah vinna kriteriet. Vilken häst!!"
"En sån lysande stjärna har vi inte sett på mannaminne!"
"Enda skälet till att inte rösta på Maharajah skulle vara att han blir ännu bättre nåsta år och då ännu mer motiverad som Årets häst."
"Alla kommentarer är överflödiga, vilken gullesnutt och vilken stjärna han är alldeles lysande."
"Jag säger som Örjan sa efter kriterievinsten: "Ingen är i närheten av Maharajah!"
"Jaded är störst bland äldre hästar
Lie Detector den vackraste och Drottning bland 4-åriga ston.
Maharajah är bara bäst bland 3-åringar med bl.a. Kriterie och E3 vinster. Maharajah är den självklara Travkompanihästen 2008."
"När man ser en kusk som kör ca 1500 lopp per år och har tårar i ögonen och knappt kan prata vid en seger så förstår man att Maharajah är en undantagshäst."
"Valet är svårt ett magiskt år som detta! Men långa E3 var bland det grymmaste jag sett!"
"Se och jämför! M har det extra, som behövs för att vara och förbli något utöver det högklassiska, som de andra representerar. Allt med föredömlig matchning av SH - klokt handlat med långsiktighet"
"Vilken trio att välja bland,av de tre stora vinner den yngste, jag kommer fortfarande ihåg E3 på Bergsåker som det var igår. Det är ett svårslaget lopp."
"Kom som en vindpust, slog ner som ett blixtnedslag på våra banor och tog hela svenska folket med storm! Behövs mer? :)"
"En snabb, blixtrande stjärna som även är självsäker,lugn och klok som det antår en riktig Maharajah"
"En hest som vender opp og ned på hele travsverige og gjør alle travintresserte og reportrar lyriske. Og som tar travet opp en nivå som aldrig tidliger skådats. At se en verldensstjerne fødes er stort, MEGET stort. Glad jeg fått vare med å oppleve det på nære hold med en hest eiet av Travkompaniet.
"jag är så betuttad i den fina hästen...."
"ja,jag grinade som hultman när jag sett den häst vinna helt sagolik häst."
"En häst som fått svenska folket att ta till sina hjärtan måste bli årets travkompanihäst."
"Efter att sett detta "monster" här i Sundsvall när han fullständigt krossade motståndet och sen se och höra Örjans darr på läpparna när han skulle beskriva hästen, det var årets höjdare!"
"Med ett formidabelt och tungt slutvarv reglerade Maharajah fältet i Svenskt travkriterium och passade samtidigt på att sätta nytt löpningsrekord för loppet detta var och är en formidabel prestation"
"Kommentar behövs ingen. Han är bara så himla toppenhärlig den hästen. Man ryser då man ser han"
"Han är störst, bäst och vackrast och oss andelsägare till stor glädje."
"Sveriges bästa treåring genom tiderna ? och vinnare av Prix de Amerique 2011 !"
"För en enastående säsong med många imponerande segrar i hårdaste konkurrens samt på det sätt segrarna tagits då han ofta fått skölja runt fältet i tredjespår vilket ingen annan treåring i Sverige hittils klarat av"
"En fantastisk häst som kommer att ge ståpäls många gånger på travbanorna runt om Sverige i framtiden"
"Ingen annan häst har väl rört upp så mycket positiva känslor som Maharajah har gjort, och tänk han är bara 3 år"
"Alla 3 har haft ett fantastiskt 2008.Men Maharajah har varit som en dröm, helt otroligt att få äga några hårstrån av denna häst"
"Hästen är bäst, tänk att få buga sig inför en indisk Furste"
"Maharajah har en sådan exeptionell fysik att han är den ende av dessa tre underbara hästar som har förutsättningar att bli en riktig världsstjärna. Det får vi hoppas att han blir!"
"Om någon häst kan få Örjan Kilström att fälla en tår så är han värd att bli årets Travkompanihäst - Maharajah!"
"Fantastiskt roligt och intressant att få äran att vara med i Travkompaniet!Maharajah helt otrolig häst! Tack...."
"Maharajah är outstanding. Om han utvecklas, blir han världens bästa häst inom kort."
"maharajah.har en motor värre än en formel 1 bil.trimmar stefan motorn på honom lite till i vinter blir 2009 kanon."
"För att han har visat så fina prestationer under 2008, och är bara 3 år, slagit rekord, vunnit stora lopp o är så otroligt fin!"
"Maharajah har under 2008,visat upp en otrolig styrka och löpskalle. Många med mig längtar efter flera uppvisningar av en av världens bästa hästar i hans årskull.Om inga allvarliga skador kommer i hans väg,så kommer vi ha en världens bästa hästar, GARANTERAT"
"En suverän häst, med suveräna egenskaper helt otrolig. En fröjd för både öga och sinne. Man kan inte annat än jubla."
"Jag såg Maharajah "live" både när han vann E-3 finalen på Bergsåker och sedan Kriteriet på Solvalla. På det sätt han vann, så är nomineringen till "Årets 3-åring" och årets häst förståelig. Jag tänkte också på devisen: "veni, vidi, vici" - jag kom, jag sågs, jag segrade. Så nu väntar vi på med spänning på att få se Hästgalan och om han vinner något pris där."
"För hans stam, hans hårdhet och skalle. Lite förstås också för att man kan ha så stora förhoppningar. Det finns ju en del kvar att ta av och visa upp..."
"Utan tvekan Har Maharajah imponert mest och gjort mig stolt över att ha en andel i denna otroliga häst !!!"
Och så var det några av er som visade talang för rim;
"heja Marre du är bäst
tveklöst är du årets häst"
" Maharajah är ju bäst,
En helt otrolig häst!
När tårarna ur Örjans ögon spruta,
Började jag också att tjuta.
Kriteriet vann han som en dans,
Det enda dom andra fick se var hans svans!!"
"Bäst i test och vinner mest är årets häst!"
"Det är något visst med denna unga travkompanihäst
Man älskar Maharaja och alltid är han bäst!"
"För prestationer som ger konkurrenterna kalla kårar
och som får Örjan att fälla tårar"
"Visade var skåpet ska stå när han krossade alla i kriteriet.
Som barnen här hemma säger "Han äger, han rockar fett"."
"Varje gång han ställer upp blir det fest
för han är en super häst."
"Han är superhet,
årets komet"
"Denna "Stora Kung"
var inte för ung.
Alla segrar han stapla
fick oss bara att gapa"