STOCKHOLM
1 september 2007 flyttade Solvallatränaren Per Lennartsson, efter 15 år på gården Simlom utanför Norrtälje, sin tränarrörelse till Jordanstorp Säteri i Stjärnhov.
Det första året på nya gården inbringade närmare 3,9 miljoner kronor i prispengar, att jämföra med 3,2 miljoner kronor året innan, men det är nu som nysatsningen börjat bära frukt på allvar.
- Det har varit ganska mycket tester och funderingar om träningskoncept, men det visste vi att det skulle bli när vi flyttade hit. Det finns mycket möjligheter här och man måste hitta ett bra koncept som funkar på hästarna helt enkelt. Nu börjar alla bitar falla på plats och de sista fyra, fem månaderna har vi haft fantastiskt bra resultat med tanke på hur lite starthästar vi har, säger Lennartsson.
Ska bidra i årgångsloppen
Per Lennartssons fokus är framför allt ställt på unghästar och i år är det dags för den första kullen som från dag ett har tränats fram på den nya gården att stångas i treåringsloppen. På träningslistan finns 21 nyblivna treåringar och av dessa har fyra redan debuterat på tävlingsbanan. Hittills är det stoet Calypso Sund som gjort mest väsen av sig med två vunna lopp och 215 000 kronor insprunget.
- Hon är lätt och okomplicerad men jag har ett gäng till i kullen med minst lika hög potential som henne. Tanken är att kunna vara med i de stora årgångsfinalerna och jag tror att det finns några i det här gänget som ska kunna finnas med och bidra där.
Rakas sparar inte på Krutet
Men det är inte bara bland treåringarna som det finns glädjeämnen i Lennartssons stall. Bland fyraåringarna tillhör Rakas (V64-1) de som varit med en del i hetluften. Åtta starter har gett tre segrar men senast infriade han inte förväntningarna när han svek som favorit på V75.
- Han fick ett fint lopp men när jag backade ut honom i sista sväng var det som att luften gick ur honom. En förklaring kan vara att det var tuffa hästar emot men det kan också ha berott på att han haft det lugnt i träningen och blivit vaccinerad och avmaskad under julen, säger Lennartsson, som hoppas kunna ta revansch i onsdagens första V64-avdelning på Solvalla.
- Med senaste loppet och några jobb efter det i kroppen ska han vara vassare nu och jag förväntar mig en betydlig bättre insats än senast. Som jag ser det är det tre hästar som höjer sig över mängden. Det är Stigs häst (Islay Broline), Milliondollarbaby och min. Jag har bästa läget och om inget oförutsett händer kommer jag att försöka köra i ledningen. Det här kan vara sista starten för honom på ett tag och därför är det läge att köra lite tuffare den här gången.
Du startar två hästar till inom V64-spelet. Vad kan du säga om dem?
- Whiskey Hornline (V64-5) provade jag med urryckare senast eftersom han varit lite knepig i psyket och inte tagit i för fullt. Men när jag ryckte dem 120 meter före mål blev han rädd och sprang ut två spår. Utan den incidenten hade han med all säkerhet vunnit. Den här gången får han gå med fast huva igen men det är tuffare hästar emot och vi har ett taskigt läge. Tar han en slant är det bra.
- Ulana Cape (V64-6) tycker jag gick sisådär senast. Även om det inte är hennes likör att gå först i spåren sista 700 meterna tycker jag att hon borde ha gått en vassare repa och tagit sig förbi de framförvarande innan sista sväng. Men det visade sig efteråt att hon var väldigt öm i fötterna och jag är övertygad om att det var orsaken till att hon inte var som bäst. Hon kommer att gå med skor den här gången och även om det såklart minskar hennes chanser lite tror jag ändå att hon kommer att vara bättre än senast, då hon dessutom slog upp en hovspricka som nu är tillfixad. Taktiken är att backa ner och sen hoppas att det går ordentligt fort. Då kan hon räcka till en bra slant. Men att begära vinst från ett så dåligt läge vore elakt mot hästen.
Ola Johansson
