STOCKHOLM
Stjärnan är inte alltid den coola typen. Därför var det många ur team Hultman som drog en lättnadens suck på torsdagen när resan ner till Frankrike var avklarad.
Skötaren Lisa Aspman var med sin häst hela tiden.
- Han både åt och drack och är pigg och glad efter resan, berättar hon.
I oktober bestämde sig Stefan Hultman för att satsa på Prix d´Amerique och har sedan dess följt en plan över bästa genomförande.
Förutom själva matchningen med träning och starter i svenska lopp, har resan ner och dygnen på Grosbois före loppet funnits med i planeringen hela tiden.
- Hästens känsliga punkt är att han kan stressa upp sig. Det är mycket jag tagit lärdom av från de andra vistelserna i Frankrike och den här gången kommer han att få det lugnt omkring sig. Hästen och Lisa ska vara på ett som vi hoppas hemligt ställe på Grosbois och inte ha någon kontakt alls med franska journalister. Så var det inte riktigt förra gången - franska tv-team vill gärna filma inne i boxarna och det är inte maximal uppladdning för den här hästen, säger Stefan Hultman.
