Efter två sämre prestationer har felet hittats på Daylight. Hästen har ett mekaniskt fel i halsen och kommer att opereras inom kort.
Precis som i förra starten var Daylight riktigt fin fram till 500 meter från mål för att sedan tappa allt in på upploppet. Helt klart är det något som inte stämmer med Daylight.
Efter att Daylight inte alls var bra i senaste starten får han på Solvalla i kväll en ny chans.
Daylight var inte alls bra i söndagens lopp på Solvalla. Det mesta tyder på att hästen var nedsatt av något som gjorde att han inte kunde löpa upp till sin normala kapacitet.
På söndag är det Solvalla som är värd för GS75 där stallet har två hästar till start. Först ut av dem är Daylight som skall göra årets tredje start.
Daylight visade på Solvalla i går att han gått framåt efter årsdebuten. Det blev en andraplats och en snygg rekordsänkning med över två sekunder.
Kontakta oss
Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö
Om travkompaniet
Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!