Granbarksborren travade nytt rekord och fick en placering i Sleipners Cupfinalen. Trots att gjorde en godkänd insats var han ändå inte som bäst.
I kväll körs finalen i Sleipner Cup på Bollnästravet där en av finalisterna är stallets charmige kallblod Granbarksborren.
Granbarksborren svarade för en riktigt fin insats som tvåa i Prinsessan Madeleines pokal på Bollnästravet. Han kom i mål på finfina 1.24,6 och toppar nu listan över årets snabbaste svenska fyraåriga kallblod.
Stallets kallblod Granbarksborren ståtar just nu med två raka segrar men i kväll ser motståndet betydligt hårdare ut. Nu väntar en tuff uppgift på Bollnästravet där han bland annat möter förra årets norska Kriterievinnare i Prinsessan Madeleines Pokal.
Under onsdagskvällen skall Granbarksborren göra årets första start på hemmabanan Hagmyren.
Under lunchtravet på Valborgsmässoaftonen fick stallet dagens första seger. På kvällens tävlingar på Bergsåker tog Granbarksborren stallets andra seger efter en närmast osannolik prestation.
Kontakta oss
Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö
Om travkompaniet
Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!