Varenne vann spårlottningen mot Scarlet

| 2002-08-05 12:17

STOCKHOLM
Revanschmötet mellan italienske världsettan Varenne och Sveriges Scarlet Knight har fått sig en törn.
Varenne fick bästa tänkbara spår - två.
Scarlet Knight fick sämsta tänkbara spår - åtta.

Bara åtta hästar gör upp om förstapriset en miljon kronor i Solvallas Jubileumspokal. Inte fler än sex motståndare ville möta giganterna Varenne och Scarlet Knight.

Stefan Tarzan Melander, tränare och kusk till Scarlet Knight, rycker på axlarna beträffande spårlottningen.

Jag tror inte att det går att slå Varenne. Det hade jag egentligen inte trott även om det hade varit vi som fått spår två, säger han.

Robert Okpu

Solvallas Jubileumspokal. 2140 meter autostart. Förstapris en miljon kronor.

1) Com Hector (Jim Frick)

2) Varenne (Giampaolo Minnucci)

3) Seth Bowl (Åke Svanstedt)

4) Etain Royal (Stig H Johansson)

5) Wiss Goldfinger (Claes Svensson)

6) Energetic (Örjan Kihlström)

7) Petit Aubiose (Hans-Owe Sundberg)

8) Scarlet Knight (Stefan Melander)

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »