Bara Tarzan kan välta Varenne

| 2002-08-08 14:54
TILLINGE, ENKÖPING
Stefan Tarzan Melander vet vad som gäller på Solvalla på lördag.
Ska världens bästa travare Varenne besegras hänger allt på Tarzans ögonsten Scarlet Knight. Melander vill helst hålla en låg profil, men erkänner:
När man kör Scarlet Knight kan man inte ge upp.
Kan Tarzan välta Varenne? I första hand hoppas Stefan Melander att Scarlet Knight kan göra det omöjliga på lördag. Men även Com Hector, som skymtar i bakgrunden, har chansen att slå till från ett passande smygläge i Solvallas Jubileumspokal .           Foto: Claes Kärrstränd / P&R

Kan Tarzan välta Varenne? I första hand hoppas Stefan Melander att Scarlet Knight kan göra det omöjliga på lördag. Men även Com Hector, som skymtar i bakgrunden, har chansen att slå till från ett passande smygläge i Solvallas Jubileumspokal . Foto: Claes Kärrstränd / P&R

Solvallas Jubileumspokal med en miljon kronor i förstapris är ett av årets största lopp, och givetvis höjdpunkten på V75 på lördag.

Det är jackpotomgång, vilket betyder att en ensam vinnare kan få över 35 miljoner kronor.

Men få tror att just Jubileums-pokalen kommer att lägga grunden för någon hög utdelning.

o Det finns bara en favorit: travkungen Varenne.

o Det finns bara en outsider: kronprinsen Scarlet Knight.

Det hade varit mer intressant om vi hade fått ett spår invändigt om Varenne. Men när man kör Scarlet Knight kan man inte ge upp, säger Tarzan om förra årets Hambletonian-vinnare.

Tarzan säger att det naturligtvis blir oerhört svårt att slå Elitlopps-vinnaren Varenne, som har mosat allt motstånd som han har stött på i år. Men han säger:

Sättet som Scarlet Knight gick 1.13,8 på senast på Eskilstuna, världsrekord för fyraåringar över lång distans, var oerhört imponerande.

Kan Com Hector skrälla?

Scarlet Knight har förlorat två lopp i år. Den ena gången åkte han på pumpen mot stallkamraten Gigant Neo, som liftat med i rygg, i Kungapokalen. Den andra gången fick han trava utvändigt om Varenne i Elitloppsfinalen. Trots att Scarlet Knight gick 1.10,5 i det loppet - den tidsmässigt starkaste prestationen gjord från dödens på en tusenmetersbana, räckte det bara till en tredjeplats. Tarzan var givetvis nöjd med Elitlopps-prestationen trots den uteblivna segern, men säger om förlusten i Kungapokalen:

Det var något som störde honom den dagen i alla fall, även om han gick en 1.12-tid över medeldistans när han förlorade.

Stefan Melander är besviken över att Scarlet Knight nu har fått det sämsta startspåret (åtta), samtidigt som Varenne har fått det spår (två) som hästens tränare Jori Turja förmodligen hade valt själv om han hade fått chansen.

Men Victory Tilly fick spår åtta två gånger i USA och gick världsrekord den andra gången, i lördags. Jag har lärt mig i den här sporten att först lottas det - sedan släpper bilen fältet, och då kan det bli helt andra förutsättningar än vad man har trott. Det går inte att säga på förhand hur man ska köra från spår åtta.

Tarzan säger dock att han tror att uppgiften är helt iskall om Scarlet Knight hamnar utvändigt om Varenne, i den så kallade dödspositionen.

Men hästen känns i alla fall jättefin, Cattis har kört honom de senaste dagarna då jag har varit på Hambletonian i USA, säger Tarzan.

Cattis är givetvis Tarzans sambo Catarina Lundström. Och Cattis kan faktiskt själv vinna Jubileumspokalen då hon tränar Com Hector, som körs i loppet av Jim Frick.

Com Hector har gått bra i varje start. De två senaste gångerna har det blivit fel i loppen, och gången innan var han bra som tvåa bakom Victory Tilly. Läget nu (spår ett) passar honom bra, säger Tarzan.

Vill sälja 25 tvååringar

Solvallas Jubileumspokal går som V75 avdelning fem. Men redan i den första avdelningen startar Tarzans toppsto Yatzy Brodda, som körs av Jorma Kontio. Loppet är ett riktigt getingbo, men det är främst läget, spår tio, som oroar Tarzan.

Yatzy Brodda är oerhört fin för dagen. Hon mådde bra av att gå två heat i Momarken näst senast. Det var synd på bakspåret, hon är ju mycket bättre när hon får trava där framme.

Tarzan kom tillbaka till Sverige i helgen efter en utflykt till USA där han bland annat såg Chip Chip Hooray vinna The Hambletonian Stakes, världens största lopp för treåriga travare - med 4,6 miljoner kronor i förstapris.

Samma lopp som Tarzan själv vann med Scarlet Knight förra året.

Jag tror att Scarlet Knight hade slagit Chip Chip Hooray om de hade mötts i samma Hambo.

Men samtidigt som Tarzan medger att årets Hambletonian inte hade det allra starkaste startfältet, säger han att man ska akta sig för att underskatta loppet.

Jag tror inte att någon svenskfödd treåring slår Chip Chip Hooray. Man ska veta att de amerikanska treåringarna är oerhört tuffa. I Sverige tränar vi hästarna på ett annat sätt, först när hästarna är fyra år kommer vi ikapp.

Tarzan vill gärna vinna Hambletonian igen - tilsammans med Cattis tränar han just nu 50 (!) tvååringar, varav åtta är amerikanskfödda och även anmälda till nästa års Hambletonian.

Men vi måste sälja av 25 tvååringar. Vi måste trappa ner, det går inte att ha 50 tvååringar i träning. Får vi vettiga bud så säljer vi hälften, säger Tarzan.

Om Scarlet Knights fortsatta matchning vill Tarzan inte säga så mycket. Precis som han gjorde med Elitloppet kommer han nog vänta i det längsta med att meddela om han tänker vara med i Prix dAmerique, världens största travlopp över lång distans.

Prix dAmerique körs i slutet av januari varje år på Vincennes-banan utanför Paris, och Tarzan antyder i alla fall ett visst intresse när han säger:

Jag tror att Vincennes skulle passa Scarlet Knight alldeles utmärkt. . .

Robert Okpu

Du ska framåt, grabben! Är Scarlet Knight så här motvillig på lördag lär det bli svårt att ta sig förbi Varenne. . . Foto: Claes Kärrstränd / P&R

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »