Aldrig spännande
Loppet blev egentligen aldrig spännande, Scarlet Knight var helt enkelt för överlägsen och han gick i mål med bomullen kvar i öronen.
Vinnartiden blev 1.13,1 över 2640 meter bilstart, nytt världsrekord för fyraåriga hästar.
Stefan Melander lät chockad när han fick höra tiden.
Den kan inte vara sant. Jag körde ju aldrig
inte en meter.
Det finns inte ord för hur bra han är. Det känns ju bara som att man är ute och kör en häst som joggar, sa Stefan Melander.
Travvärldens kung heter Varenne men den italienske stjärnan gör sin sista säsong och Scarlet Knight ser ut att vara hans kronprins. Stefan Melander siktar också på en internationell karriär för sin guldklimp som kommer att matchas för Prix d´Amerique i Paris i vinter.
Det blir troligen så, sa Tarzan.
27:e raka för Faksen
En annan häst som matchas för Frankrike i vinter är Hilda Zonett. Fjolårets derbyvinnare imponerade också på lördagen då hon på spänstiga ben vann Stoeliten.
Hon är snäppet vassare nu när vi närmar oss hösten. Även om det fortfarande är varmt känns det som att hon är riktigt på gång, sa Robert Bergh.
En tredje häst som imponerade på Sundbyholm var förstås Järvsöfaks. Världens bästa kallblod tog 27:e raka segern när han spurtade ner Finlands bästa hästar Viesker och Santeri Dahlia.
Viesker hade en tuff väg innan han kom till ledningen och fick så småningom Santeri Dahlia på utsidan. På sista bortre sidan hade Järvsöfaks avancerat fram i andrapar utvändigt och in på upploppet blev det en publikfriande duell mellan tre hästar. En duell som Järvsöfaks avgjorde med sin vilja.
Det var ett fantastiskt upplopp. Framför allt när det slutar så här
Järvsöfaks har ett fantastiskt huvud och det långa upploppet här i Eskilstuna passar honom, sa Jan-Olov Persson.
Håkan Hockey Eriksson fixade en hemmaseger när han ledde varje meter av klass III-loppet med Thrust My Step. Samma taktik använde Ola Hansson bakom Viktig i Silverdivisionen.
Mer tursamma segrar blev det för Zeus L. i klass I och Nightmare Buttler i Bronsdivisionen. Den förstnämnde fick lucka från fjärde invändigt och den andre fick fritt från tredje invändigt
Lars-Ove Pettersson