Hultman jagar nya storsegrar

| 2002-09-10 14:38
STOCKHOLM
Stefan Hultman lossar det tunga artilleriet på onsdag.
Med Derbyvinnaren From Above i spetsen jagar han nya framgångar i kvalen till Europaderbyt.
Derbysegern har jag lagt bakom mig. Nu är jag helt inställd på U.E.T- och Kriteriekvalen, säger Hultman.
Stefan Hultman.

Stefan Hultman.

Succétränaren är på väg att slå sitt makalösa fjolår. Då sprang Stefan Hultmans hästar in 14,5 miljoner kronor totalt. Per den 9 september visar siffrorna på nästan tolv miljoner kronor inkört till stallet. Segrarna i Stochampionatet och Derbyt är givetvis årets stora höjdare.

Ja, det är helt otroligt. Inför året hade jag som målsättning att köra in tio miljoner; då har vi fortfarande fyra månader kvar med storlopp som Europaderbyt, Kriteriet och Breeders Crown-finalerna, säger Stefan Hultman.

Något speciellt firande efter segern med From Above i Derbyt var det heller inte tal om. Hultman hastade iväg med flyget från Malmö ett par timmar efter loppet hade gått i mål. Väl hemma avnjöt han en stillsam middag tillsammans med sambon på Ekerö, strax utanför Stockholm.

Vi öppnade en flaska champagne och hade det lite mysigt. Men redan på måndag morgon lade jag Derbyt bakom mig. Då inriktade jag mig helt och hållet på Europaderbyt och Kriteriet, säger Stefan.

Även om jag givetvis ständigt blir påmind försöker jag att se framåt. Det är som sagt flera viktiga lopp kvar av året och jag vill koncentrera mig på att försöka ha hästarna på topp i dessa finaler.

Det börjar bli en vana att se duon Stefan Hultman och Örjan Kihlström i vinnarcirkeln efter stora lopp. Här ses de efter segern i Svenskt Travderby med From Above. På onsdag är hästen storfavorit i sitt uttagningslopp till Europaderbyt. Foto: Burt Seeger

Det börjar bli en vana att se duon Stefan Hultman och Örjan Kihlström i vinnarcirkeln efter stora lopp. Här ses de efter segern i Svenskt Travderby med From Above. På onsdag är hästen storfavorit i sitt uttagningslopp till Europaderbyt. Foto: Burt Seeger

Håller toppformen

På onsdag avgörs kvalen till Grand Prix de l´U.E.T. eller Europaderbyt som det också kallas. De två bästa från varje försök (och de två högst rankade treorna) går vidare till finalen i Caen 21 september. Där väntar drygt två miljoner kronor till vinnaren. Under måndagen kördes också två kval i Caen, där för övrigt Zerberus vann sitt uttagningslopp.

Stefan Hultmans From Above blir stor förhandsfavorit i sitt uttagningslopp på onsdag.

Hur är läget efter segern i Svenskt Travderby?

Bara bra. Han gick ett lugnt jobb i fredags och kändes fin.

Jag hade satt honom i toppform till Derbyfinalen och det känns som att han fortfarande håller den. Min förhoppning är att den även håller i sig i fyra lopp till i år.

I Derbyt gick From Above med helstängt huvudlag, vilket hästen har gjort i viktiga större lopp. Då blir han mera fokuserad på sin uppgift, och framförallt snabbare från start.

Vi kör med helstängt huvudlag på onsdag. Han kommer att få gå så i de starter han har kvar i år. Efter Sprintermästaren blev hästen lite stressad och därför valde jag att köra med öppet i två starter. Men nu är hästen lugn och harmonisk, menar Hultman.

Vad tror du om uppgiften på onsdag?

Det är normalt ett lopp han ska vinna. Jag tror att hästen får ta över ledningen efter en bit, och sedan blir det en enkel seger.

Är From Above den bästa häst du har tränat?

Japp. Numera är han helt komplett och har inga svagheter.

Inga fel på Pine Dust

I kvalen till Europaderbyt gör även Pine Dust en intressant start. Hon svek som storfavorit i finalen av Derbystoet på Jägersro. Visserligen fick hon ett tungt lopp, men hästen var ändå klenare än väntat.

Hästen är stenhård för att vara ett sto och brukar tåla tuffa lopp. Men den här gången var hon slagen redan i sista kurvan och därför drev Örjan inget över upploppet. Hade han gjort det hade hästen kanske varit fyra eller femma i mål.

Veterinären har gått igenom henne utan att ha hittat något fel. Hon känns normal i träningen och var spänstig och fin i jobb både i fredags och i söndags.

Pine Dust har lottats till innerspår bakom startbilen och möter bland annat Perfect Sund.

Örjan säger att hästen kan öppna bra, så spåret är jag inte orolig för. Men efter den tveksamma insatsen senast måste jag ligga lite lågt.

Hultman har ytterligare en fyraåring som ska försöka kvala in till Europaderbyt, och det är Pegasus Boko.

Han känns bättre än någonsin och är matchad för det här, eftersom han inte var anmäld till Derbyt. Tyvärr har hästen fått ett tråkigt läge i spår elva, och dessutom möter han stentufft motstånd. Realistiskt är väl att tro på en tredje, fjärdeplats för hans del.

I Breeders Crown-loppet för treåringar plockar Hultman ut sin kapable T.B.Winner. Hästen var tvåa i senaste starten efter Alien Chip.

Han var bra då men ändå inte i toppform. Jag har kört ett par tuffa backjobb med honom efter den starten och i dessa kändes han strålande. Det känns som att toppformen är nära och jag hoppas att vi kan få ledningen på onsdag. Då ska det vara en bra chans, säger Stefan Hultman.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »