Tout Ou Rien började sin vandring genom V75-klasserna i januari då han debuterade som storfavorit i klass III på Åby.
Även i nästa start på V75 hade Tout Ou Rien spelarnas förtroende, men på nytt gjorde han bort sig med galopp.
Han är lite nervig och vill snabbt iväg. Voltstart var helt enkelt för mycket för honom i början, säger Lutfi Kolgjini.
Revanschen kom dock snabbt. På Mantorp 9 mars var det bilstart och då tog valacken första V75-segern. Det handlade om klass II.
Allt eller inget
Två veckor senare upprepade han prestationen och vann klass II på hemmabanan Jägersro.
Med två imponerande försökssegrar i bagaget blev Tout Ou Rien favorit i sin första V75-final. Det blev galopp och hästen visade på nytt att han gör skäl för sitt namn. Tout Ou Rien betyder Allt eller inget.
Efter misslyckandet i klass II-finalen var det dags för nästa steg i V75-systemet. Trots bakspår över sprinterdistans blev debuten i klass I i Kalmar lyckad, seger direkt.
Då visade han lite av den klass som bara jag kände till före. Själv har jag varit säker på att det här är en kanon ända sedan kvalet då han visade 1.12-fart i 500 meter i skymundan, berättar Lutfi Kolgjini.
Klass I-finalen under elitloppshelgen på Solvalla blev också en succé. Belöningen på 190 000 kronor är också den största segercheck Tout Ou Rien vunnit.
Hans bästa lopp
Nästa steg var naturligtvis bronsdivisionen. Första försöket på Lindesberg slutade med galopp, men därefter i Årjäng blev det en fullträff.
Det är kanske hans bästa lopp hittills, som han kämpade , berömmer Ludde.
I bronsdivisionens final på Solvalla 10 augusti förlorade Tout Ou Rien för första gången i ett felfritt lopp sedan han kom till Lutfi Kolgjini.
Han hade aldrig tidigare släppt en häst förbi sig som kommer bakifrån. Men jag kände redan i värmningen att det inte var det rätta trycket i honom. Efteråt fick vi svaret när det visade sig att han hade vätskebrist, förklarar Kolgjini.
31 augusti debuterade Tout Ou Rien i silverdivisionen. Ännu en gång hade han ett uselt utgångsläge men tillsammans med Erik Adielsson svepte han hela fältet och vann enkelt.
Nästa uppgift blev silverdivisionens final på Åby och för första gången slutade Allt eller inget tvåa i ett lopp.
Det finns faktiskt en förklaring även till den insatsen. Hans allergivärden var inte alls bra.
Kostade 6 000 kronor
Senaste starten var ett långlopp i silverdivisionen på Solvalla och Tout Ou Rien vann åter mycket enkelt. Det var för övrigt första segern över distansen 2 640 meter.
Han klarar alla distanser. Det var ingen överraskning, säger Kolgjini.
Segern på Solvalla 5 oktober innebar att Tout Ou Rien tog klivet upp i gulddivisionen, den högsta klassen i V75-systemet.
Debuten i gulddivisionen sker på lördag på Jägersro. Det är 280 dagar efter debuten i klass III.
Vägen genom V75-klasserna har även varit ekonomiskt lönsam. Hittills i år har Tout Ou Rien tjänat 1 225 000 kronor. Och mer kan det bli på lördag då 200 000 kronor lockar vinnaren.
Inte illa av en häst som kostade 6 000 kronor. Det är roligt för ägarna som är kanonfolk, säger Ludde.
Chanserna på lördag?
Vi möter Etain Royal som förmodligen är världens bästa häst på lång distans. Vi slår inte honom, men jag tror vi slår resten.
Om du tittar in i framtiden?
Då blir Tout Ou Rien en elithäst. Han har en del kvar att bevisa, men det här är en häst som har allt: en enorm steglängd, hjärta, lungor och den viljan att vinna som krävs för att bli en internationell stjärna.
Om jag ska jämföra med Egon Lavec och Revenue så har Tout Ou Rien helt klart chansen att nå minst deras nivå.
Lars-Ove Pettersson