Scarlet Knight på väg till Paris

| 2002-12-02 10:19
STOCKHOLM
Stefan Melander har bestämt sig.
Scarlet Knight matchas mot Prix d´Amerique.
Redan i helgen reser världens bästa fyraåriga travhäst till Paris.
Stefan Melander har bestämt sig. Scarlet Knight matchas mot Prix d´Amerique. Redan i helgen reser världens bästa fyraåriga travhäst till Paris. 	Foto: Thomas Blomqvist

Stefan Melander har bestämt sig. Scarlet Knight matchas mot Prix d´Amerique. Redan i helgen reser världens bästa fyraåriga travhäst till Paris. Foto: Thomas Blomqvist

Efter den överraskande förlusten på Solvalla förra onsdagen fanns en hel del frågetecken kring stjärntravaren Scarlet Knight.

Provsvar har nu visat att hästen var nedsatt av en lättare infektion.

Scarlet Knight har testats i ett par lättare jobb i veckan. Det senaste på fredagen.

Jag har bara kört lugnt, men han känns bra och han kommer att åka till Frankrike nu i helgen, berättar Stefan Melander.

Solvallatränaren hyr en borg på träningsanläggningen Grosbois utanför Paris.

Jag kommer att ha elva hästar i Frankrike i vinter.

Hur kommer du själv att fördela tiden mellan Enköping och Paris?

Nu i december kommer det att bli Frankrike den mesta tiden. Jag åker på måndag, men kommer förstås att åka hem några gånger, berättar Tarzan.

Det stora målet för Scarlet Knight är Prix d´Amerique i slutet av januari.

Debuten på Vincennes är dock planerad till 29:e december i Prix de Bourgogne, ett bilstartslopp över 2 100 meter med 430 000 kronor till vinnaren.

Lars-Ove Pettersson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »