Åttaårige Battle Boyard har bara hunnit med 18 starter han gjorde debut först som femåring men han har tänt till ordentligt på slutet. Sedan Ulf Ohlsson började köra hästen i september i fjol har hästen fem segrar på sju starter.
Jag vet inte riktigt hur bra han kan bli. Han är ganska gammal. Men han är stark och rejäl och gör det väldigt bra. Han har rätt inställning, säger Ulf Ohlsson.
De tre senaste segrarna är tagna på Solvalla och Battle Boyard, som tränas av Peter Edfeldt i Sundsvall, har tjänat 161 000 kronor på sina sju senaste starter. Före det hade han tjänat knappt 36 000.
Så länge han inte förlorar måste vi tro på lite chans. Men det är mycket tuffare motstånd nu än vad det varit på slutet, säger Ulf Ohlsson.