Prix de France över 2100 meter med bilstart har förvisso inte ens hälften av Prix dAmeriques prissumma. Men allt talar för att startfältet som jagar 1,6 miljoner svenska kronor i förstapris blir lika bra.
Stefan Tarzan Melander siktar på revansch med Scarlet Knight som utan tvekan gynnas av den kortare distansen. Även Gigant Neo är mycket trolig startande, Prix dAmerique-trean får ännu en gång franske toppkusken Jean-Michel Bazire i sulkyn.
Prix dAmerique-vinnaren Abano As startar också om hästen känns bra, enligt tränaren Erik Bondo.
De franska kanonerna Insert Gede, General du Pommeau och Fan Idole siktar alla på start i loppet.
Stefan Hultman bekräftar att han siktar på Prix de France med sin Prix dAmerique-femma Energetic.
Robert Bergh meddelade redan efter Prix dAmerique att han siktar på Prix de France med Hilda Zonett.
Däremot säger Lutfi Kolgjini att hans Prix dAmerique-häst Revenue startar i ett montélopp i helgen men därefter blir det inga fler Frankrike-starter. Och Lutfis topphäst Tout Ou Rien har redan tävlat färdigt i Frankrike.
Den danske Prix dAmerique-hästen Legendary Lover K. väljer också att stå över Prix de France.
Han kommer inte att starta förrän i månadsskiftet mars/april. Hästen matchas nu för Lotteria-loppet, berättar nye tränare Erik Bondo.
Michael Carlsson
Robert Okpu