Riskerar fängelse
Erik Svensson påstår även att banveterinärerna på Axevalla gett olika versioner i anmälan och i polisförhör.
De påstår att det fanns märken på hästen. Tidigare har de sagt till mig att det inte fanns några märken.
Banveterinärerna på Axevalla anmälde händelsen till Jordbruksverket i Jönköping, som sedan gått vidare med ärendet till polis och åklagare.
Målet kommer att tas upp av Tingsrätten i Lidköping. Där kommer man bland annat att använda TV-inspelning från det aktuella loppet som bevis.
Djurplågeri kan enligt rättegångsbalken ge dagsböter eller maximalt två års fängelse.
Av travets eget regelverk dömdes Erik Svensson till 3 000 kronor i böter och fem dagars avstängning från att köra lopp.
TV4:s expert: Det här är inte djurplågeri
Thomas Nilsson, travexpert i TV4, har tittat på det aktuella loppet när Erik Svensson vinner med J.K.Gate på video.
Jag kan direkt konstatera att Erik Svensson driver för länge och med för många slag. Han beter sig synnerligen klantigt och sättet han driver på är klart över gränsen. Han förtjänar de böter och den avstängning han dömdes till av måldomarnämnden.
Är det djurplågeri?
Vi har hårda regler i Sverige och det är bra. Vi ska ha hårda regler så att det inte ens finns någon misstanke om att djurplågeri förekommer. Erik Svenssons drivning är inte djurplågeri. Hästen far inte illa.
Men det handlar även om hur det ser ut. Bara att det ser ut som djurplågeri är att svika travsporten, säger Thomas Nilsson.
Lars-Ove Pettersson