Kärleken peppar Scarlet Knight

| 2003-04-15 10:39
ENKÖPING
Scarlet Knight har hittat formen igen.
En av anledningarna är Hulda, 22.
Hon är travstjärnans flickvän.
Scarlet Knight hälsar på sin tjej Hulda och tränaren Stefan Tarzan Melander. Foto: Thomas Blomqvist.

Scarlet Knight hälsar på sin tjej Hulda och tränaren Stefan Tarzan Melander. Foto: Thomas Blomqvist.

Det är söndag förmiddag ute hos travtränaren Stefan Melander i Enköping. Men tro inte att verksamheten ligger nere på något sätt. Aktiviteten är i full gång på träningscampen och någon vilodag är det inte tal om.

För mig spelar det ingen roll vad det är för veckodag, för jag jobbar jämt, säger Stefan Tarzan Melander.

På söndagarna är det många i personalen som är lediga och då måste jag köra deras hästar. Sedan gäller det att ta chansen när det är fint väder. Senaste veckan har varit bedrövlig med snöstorm, minusgrader och mildväder omvartannat. Då är det inte lätt att hålla banorna i ordning, fortsätter han.

Ute på rundbanan kommer en häst joggande så sakteliga. Det är Scarlet Knight som får några lätta motionsrundor tillsammans med sin skötare Terese Ohlsson. På vägen in till stallet stannar han till och hälsar på några fölston i en hage. Speciellt en av damerna får några lystra blickar. Det är Scarlet Knights tjej - en 22-årig madame som kallas Hulda av personalen på gården. Egentligen heter hon Chanson Sund och det är hon som har fått Scarlet Knight på extra bra humör nu när våren har kommit.

Scarlet tycker att hon är snygg. Han gillar henne skarpt, säger Terese Ohlsson och skrattar.

100 ston är bokade

Anledningen till att Scarlet får träffa Hulda är att han nu har börjat verka som avelshingst. Han betäcker inte naturligt utan veterinären tappar hingsten på sperma som man sedan inseminerar de trånande travstona med.

Det är nästan 100 ston som är bokade till Scarlet. Han kommer att betäcka parallellt med tävlandet och det sker tre gånger per vecka, måndag, onsdag och fredag, säger Stefan Melander.

Men eftersom det är konstgjord betäckning måste Hulda vara med så att Scarlet blir tänd, annars vägrar han att hoppa på bocken. Därför får Hulda vara kvar här hela våren och sommaren.

Inga problem med att verka i aveln och tävla samtidigt?

Nej, det ligger egentligen i naturen att låta bra unga hingstar få chansen tidigt i aveln. Jag har rådfrågat många om det här och det är inga som har haft några invändningar. Det verkar som att Scarlet bara mår bra av det.

Det finns ingen som kan ta ifrån hästen hans meriter. Går man obesegrad igenom treårssäsongen och vinner Hambletonian är det självklart att man måste provas i aveln så fort som möjligt, säger Stefan.

På onsdag gör Scarlet Knight sin andra start på svensk mark efter det misslyckade Frankrike-äventyret. Han möter blott fem hästar i ett Elittest i V65-1 på Solvalla.

Tarzan meddelar allt väl efter segerloppet i Eskilstuna för några veckor sedan.

Han avslutade med 1.12 sista varvet och låg bra i puls efteråt. Allt känns precis som vanligt och hästen är pigg och glad. Det är bara att konstatera att han inte trivdes i Frankrike. Här hemma har han sitt hus och sin hage.

Nere i Paris skulle han tränas tillsammans med 2 000 andra hästar och det blev fel för hans huvud. Han blev alldeles för laddad och övertänd. Här hemma är det bara 70 hästar och det är betydligt lugnare. Scarlet är en häst som tävlar med allt, vare sig det är ett tåg, en traktor eller något annat, menar Melander.

Så uppladdningen inför onsdagsstarten blir betäckning måndag och onsdag?

Ja, troligen blir det så. I fredags gick han ett snabbjobb och kändes fortsatt fin. Sedan blir det bara lugna motionsturer fram till onsdag.

Motståndet ger inte Tarzan direkt någon skrämselhicka. Han är nog mera spänd på hur Scarlet Knight sköter sig och uppträder i loppet. Distansen är 1640 meter och Scarlet Knight blir givetvis megafavorit och omgångens stora V65-spik.

Men jag har inte bestämt hur jag ska köra i loppet. Det får ge sig när bilen släpper fältet.

Hur ser framtiden ut för Scarlet Knight?

Hästen får bestämma själv. Skulle han inte fungera på onsdag kanske han aldrig tävlar mer. Man vet ju inte om det har hänt något med hans kropp. Det får vi se när han möter bra hästar, funderar Tarzan.

Tävlar han bra i år får han kanske fortsätta. Men det är svårt att säga just nu. Ingen kan som sagt ta ifrån honom det han redan har presterat på banan, säger Stefan Melander.

Kan det bli aktuellt med några utlandsstarter i så fall?

Möjligen Oslo Grand Prix. Annars finns det många fina gulddivisionslopp.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »