Elitloppsaktuell fransyska trea i Paris

| 2003-05-07 10:01
STOCKHOLM
Elitloppsaktuella Jasoda slutade trea i storloppet Prix Kerjaques på Vincennes på tisdagskvällen.
Den överlägsne ledaren Hamster Dore galopperade med segern klar 100 meter före mål.

Elitloppsgeneralen Klaus Koch kan varken säga bu eller bä om de franska hästarna inför Elitloppet.

Vi får se hur det blir. Det finns vissa hästar jag skulle kunna tänka mig, men ingenting är klart ännu.

Jasoda kan komma, men stoets tränare Arséne Lannoo har tackat nej vid en första kontakt. Koch har dock inte avskrivit henne.

I Prix de Kerjaques över 2 850 meter gick hon för fullt hela vägen och kom in som trea på kilometertiden 1.13,7.

Igor de Miennais vann på 1.13,5 och fick över 400 000 kronor för det. General du Lupin, som tidigt i vintras var aktuell för Elitloppet , men som avskrevs för en tid sedan spurtade in som tvåa.

Johan Lindberg

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »