Digger Crown var storfavorit både i L.C. Peterson-Broddas Minneslöpning och till en plats i Elitloppet.
Men Stig H Johanssons stjärna blev påkörd i startrusningen och fick nöja sig med en andraplats.
Syndaren i startrusningen var Lutfi Kolgjini bakom Egon Lavec, som blev en vinnare på incidenten.
Det var mitt fel och det känns inte roligt. Helt klart smolk i glädjebägaren. På upploppet satt jag och nästan önskade att vi inte skulle vinna. Jag vill inte vinna på fusk, sa Kolgjini.
Stig H Johansson såg allt annat än glad ut efter loppet och lämnade även Jägersro direkt.
Jag hade inte heller varit glad Men min häst var sugen och ville framåt och nedåt i banan. Jag lyckades korrigera honom en gång, men andra gången gick det inte, suckade hemmatränaren som fick 5 000 kronor i böter och tio dagars avstängning som straff.
Väl i spets var Egon Lavec mäktig och när han ryckte undan på upploppet var han ensam på plan. Segertiden blev fina 1.11,8.
Imponerande av en häst som varit borta från tävlingsbanan i stort sett ett helt år.
Han skadades i ett framben i försöket till Elitloppet i fjol, sedan åkte han på en ny skada i samma ben i Frankrike i vintras, berättade Kolgjini.
Egon Lavec är även avelshingst och han laddade upp inför lördagens lopp med avelsarbete på fredagseftermiddagen.
Han trivs med båda rollerna.
Elitloppspromotorn Klaus Koch var förstås på plats på Jägersro. Han tyckte att Egon Lavec platsar i Elitloppet.
Men jag har redan med Revenue och Tout Ou Rien i Elitloppet. För Egon Lavec blir det nog V75 om 14 dagar istället, sa Lutfi Kolgjini.
Miljonutdelning
Sju rätt gav nästan sex miljoner kronor till tre vinnare. Anmärkningsvärt är att två av systemen lämnades in på Magnus Tobak i Karlstad. 15 mars i år var fem av sex system med sju rätt inlämnade på samma butik.
Grunden till miljonutdelningen lades i de två första omgångarna där två 24-oddsare kom först i mål, Västerbo Daylight (Mikael Lindmark) och Caprice Hörda (Jörgen Sjunnesson).
V75-omgången innehöll även ett lärlingslopp och här bjöd Gift Of Clicquot och Kent-Göran Wilör på en snygg uppvisning i spets. Samma taktik använde Torbjörn Jansson bakom Catch The Booze i den sjätte avdelning.
Erik Adielsson kör sällan blankt på V75 och veckans segerhäst blev Simb Captain, som helt enkelt var bäst i klass III-loppet.
V75-avslutningen bjöd på en läcker upploppsduell i publikens smak. Målfotot visade att Fly (Steen Juul) var nosen före en mycket tapper Flambe F.H. (Olle Goop).
Lars-Ove Pettersson