Vi möter Stefan Hultman tisdag förmiddag, som är inne på Solvalla för att köra snabbjobb med några treåringar. Solen skiner på Solvalla - och ännu mer på Stefan Hultman.
Stefan som gärna pratar om "pojkdrömmar" han har. Stefans drömmar, de går i uppfyllelse, gång på gång. Senaste , och säkerligen den största drömmen av dem alla, var när From Above vann Elitloppet på Solvalla förra söndagen. En upplevelse få förunnad, och för Stefan svår att sätta ord på. Men firade, det gjorde han på sitt alldeles eget vis.
- Jag åkte hem tillsammans med familjen och öppnade en flaska Brunello-vin. Jag var kanske inte världens mest sociala utan satt mest tyst och tittade ut genom fönstret innan jag kom i säng strax innan midnatt. Jag satt i backen och körde intervaller 06.30 dagen efter, berättar Stefan.
Känslorna efter segern?
- Jag vann ju Oaks och Kriteriet under en och samma dag 2001och trodde verkligen ingenting skulle kunna slå det. Men det här är störst. Bara att få värma häst inne på Solvalla den här fantastiska dagen, inför den fantastiska publiken, det går ett rus genom kroppen och pulsen stiger. En enastående känsla. Då kan ni tänka er hur det är att vinna Elitloppet sedan. Overkligt. Och efter har jag fått massor av telefonsamtal, sms och brev. Det är helt fantastiskt, säger Stefan i ett försök i att beskriva.
Vidare matchning av From Above?
- Vi siktar på Kymi Grand Prix 14 juni. Loppet ingår i Grand Curcuit. Viktigt här att framhålla är att resan, med flyg, tar fyra timmar från "dörr till dörr", tidsmässigt jämförbart med att starta i Gävle.Och de bjuder på flyg. För det är vettig matchning som gäller med From Above. Jag vill ha hästen i fin form i januari, och då vet ni säkert vad jag pratar om. Det är inte bara för att det är ytterligare en pojkdröm att vinna Prix d´Amerique. Hästen kommer att passa på banan där nere, enormt. Travet kommer flyta ännu bättre och backen bekommer honom inte alls, han kan det här med att springa i backe, säger Stefan.
Sista heatet med treåringarna är avklarat. Stefan är nöjd med dagens hästar. Nöjd är annars något han passar sig för att vara.
- Det är klart att man vill suga på en sådan häör karamell, att vi har vunnit Elitloppet. Men det gäller att ha båda fötterna kvar på jorden. Det är bara att jobba på. Det är långa upplopp, säger Stefan, och bränner av ett skinande leende.