Travtränare ihjälsparkad

| 2003-06-06 15:29
STOCKHOLM
Travhästuppfödaren och amatörtränaren Hans Olsson från Skärplinge sparkades olyckligt av en häst.
Olsson påträffades död i hagen under torsdagen.

Hans Olsson, 58, har varit verksam länge i travbranschen. Främst som uppfödare men även som amatörtränare och hästägare. Han står registrerad som uppfödare till drygt 30 hästar och hade även tre travare i egen träning.

Men i början av veckan var olyckan framme. Hans Olsson blev illa sparkad av en häst och dog troligen ögonblickligen. Vänner till honom hittade Hans död i hagen på torsdagen. Olyckan inträffade dock sannolikt redan i måndags enligt polisen.

Jag pratade med honom i söndagskväll. Vi skulle träffas på Solvalla i onsdags men han dök aldrig upp. Hans hade många goda vänner och när ingen hade hört ifrån honom på flera dagar började de leta. På torsdagen gjordes den fruktansvärda upptäckten, berättar Siv Thunell på riksförbundet för Sveriges travhästägare (RST).

Enligt polisen var sparken så kraftig att han troligen dog på direkten. Pannbenet var helt intryckt när han hittades, säger Roger Malmqvist.

Solvalla-tränaren hade ett nära samarbete med Hans Olsson och tränade flera av hans hästar.

Jag har även köpt en hel del unghästar av honom och Timber Chans är den klart bästa. Hans var alltid inne i stallet varje onsdag men nu är han borta. Det är oerhört tragiskt, säger Roger Malmqvist.

Hans Olsson arbetade till vardags som fastighetsskötare åt kommunen i Skärplinge. Han bodde ensam på sin gård men efterlämnar två vuxna barn. Travhästarna som han födde upp gick under kennelnamnet Timber.

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »