Pilot Kloster skrällde igen

| 2003-08-12 07:30
STOCKHOLM
Pilot Kloster är en vinnare på nytt i Frankrike.
Sjuåringen fick 40 000 euro för sin andra raka seger.

Åbyamatören Göran Kärrstrand har firat stora framgångar i Sverige med sin Pilot Kloster. Men det är ingenting mot de hästen firar i Frankrike nu.

I Prix de la Haye på Enghien-banan utanför Paris spelades Pilot Kloster till 18 gånger pengarna trots segern senast. Körande Pierre Levesque serverade den svenske hästen ett perfekt lopp i rygg på ledaren och Pilot Kloster hade inga större problem att spurta till vinst när luckan kom.

I Frankrike står Ulf Nordin för träningen av Pilot Kloster och för Nordin blev Prix de la Haye en stor succé.

Nordin tränar förutom Pilot Kloster också tvåan Hardi Tenor och trean Ipson de Mormal.

Pilot Kloster vann på 1.15,1 över 2 850 meter och han lär bli kvar på kontinenten.

Nu när det går så här bra så finns det ingen anledning att ta hem honom. Även om jag saknar honom som kompis, säger Göran Kärrstrand.

Totalt har Pilot Kloster tjänat över 650 000 kronor på sex starter i Frankrike.

Johan Lindberg

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »