E.V.Cane överraskade Jorma
I Konung Carl XVI Gustafs Silverhäst, tillika gulddivisionen, slog E.V.Cane till efter en lysande värmning. Jorma fick andra par utvändigt när Tout Ou Rien kom fram utvändigt om ledande Human Behaviour efter 500 meter. Kontio attackerade 600 meter kvar och E.V.Cane hade avgjort redan vid upploppets början. Facts of Life försökte utmana men E.V.Cane sträckte på sig och bara gled undan i sin sedvanligt flegmatiska stil. Vinnartiden blev 1.13,5 över distansen 2140 meter med bilstart.
Jag är lite överraskad över segern med tanke på att Hilda Zonett var med. Men det här var det bästa lopp som E.V.Cane har gjort i karriären. Han blir lite trög när han blir ensam så det gäller att vara efter honom hela vägen, sa Jorma Kontio.
Kontio åkte ut och bytte häst till Tabore i V75-avslutningen. Det slutade precis på samma sätt som med E.V.Cane. Tabore var också riktigt, riktigt bra och det handlade om en ren och skär styrkeuppvisning. Trots att hästen fick tredjespår runt första kurvan och sedan trava utvändigt om ledaren hela vägen, hade han kraft och mod att gå undan över upploppet och svara på 54-oddsaren Super Lights attack den sista biten.
Det är inte svårt att köra hästar som är i fin form, sa Jorma lite blygsamt efteråt.
Därmed fastställde han V75-utdelningen till 17 238 kronor för sju rätt denna dubbeljackpot-dag.
Ifrån övriga V75-lopp kan noteras att . . .
... Ville Broline var precis lika fin som vid försökssegern på Kalmar. Hästen var stabil i starten och Veijo Heiskanen körde resolut till ledningen. Över upploppet lättade Veijo på tömmarna och Ville Broline stack ifrån till en överlägsen seger. Imponerande på tiden 1.15,0 över distansen 2140 meter med bilstart.
Han tog i som han skulle i starten och sedan kändes han bra hela vägen. Det fanns krafter kvar i mål och det kändes som att hästen kunnat springa lika fort en bra bit till, sa Veijo Heiskanen.
... Mr Sander och Lennart Forsgren på nytt hade en härlig uppvisning. Forsgren avancerade till ledningen 1100 meter kvar och över upploppet åkte Mr Sander undan till en överlägsen seger.
Han hade mycket, mycket krafter kvar i mål och jag drog aldrig tussarna. Hästen kändes som en rund miljon, sa Forsgren.
... Lennart Forsgren tog för övrigt en dubbelseger. Han styrde även in skrällen Moltas, vilken tränas av Åke Svanstedt. Här var det dock tur med i bilden då ledande storfavoriten Red Chili Pirat snubblade sig i galopp 100 meter från mål. Moltas kunde då avgöra en tät slutstrid efter ett lopp i andra par utvändigt under slutvarvet.
... Luckpenny San bara var starkast i stoeliten. Torbjörn Jansson avancerade fram utvändigt om ledande Blue Office och det blev en stenhård fight mellan dessa hästar till slut. Precis på mållinjen fick dock Luckypenny San nosen först och det blev ännu en tränarseger för norrmannen Trond Anderssen, vilken firar stora framgångar just nu med sina hästar.
Michael Carlsson