Seger 98 för 97-procentaren

| 2003-12-01 09:35
ROMME
Kallblodskungen Järvsöfaks kom till Dalarna som 97-procentare.
Och tog sin 98:e seger i karriären.
Jag hoppas att han får ta seger nummer 100 på hemmaplan, sade tränaren Jan-Olov Persson.
Kallblodskungen Järvsöfaks kom till Dalarna som 97-procentare.

Kallblodskungen Järvsöfaks kom till Dalarna som 97-procentare.

Det är alltid trevligt att se världsstjärnan Järvsöfaks, men Svensk-Norska loppet på Rommetravet gjorde inte riktigt skäl för namnet denna gång. Några norska kanoner fanns inte på plats för att utmana världens bästa kallblod, som istället fick tampas med fem kamrater från Sverige-eliten, och beskedlige norske gästen Flåli Jonas. Loppet i sig blev odramatiskt, Järvsöfaks kunde enkelt köras till ledningen och vann till slut på kilomtertiden 1.23,7 över 1640 meter med bilstart. Det ende som förmådde jaga var en positiv Egil Tabac, tränad och körd av amatören Staffan Falk.

Storfavoriten Järvsöfaks, den störste någonsin på V75, tog således sin 98:e seger i karriären, och nu är det färdigtävlat för i år.

Ja, nu får han vila ett tag. Det finns ett fint lopp för honom hemma på Hagmyren den 2 april nästa år, och jag hoppas att han kan ta sin 100:e seger då, jag får väl sikta på att ge honom ett lopp innan dess, sade tränaren och kusken Jan-Olov Persson.

Trots Järvsöfaks seger, och att det bara fanns sex lopp att tippa för spelarna, blev det en klart lurig V75-omgång.

Jan-Åke Hoas

Jan-Åke Hoas

288-286 till Erik

Erik Adielsson passade på Romme på att ta kommandot i den allsvenska körsvensligan. Med två outsiders tränade av Kari Lähdekorpi, Com Milliona och Lord Brick, passade han på att skrälla efter att ha serverat båda hästarna tacksamma lopp.

Erik ledde efter Rommes V75-omgång den allsvenska ligan med 288 årssegrar mot Jorma Kontios 286. Att Erik inte har blivit nominerad till titeln "Årets kusk" på den årliga travgalan i Göteborg har säkert bara sporrat honom . . .

Särskilt Com Milliona imponerade då hon i "guldspecialen" höll undan för hemmahästen Super Light och favoriten Skogans Joker, som stod med 20 meters tillägg. Den sistnämnde blev trea efter att ha tvingats göra jobbet själv ute i spåren. Com Milliona, som Erik kört på väntan, hade

klart torrast krut de sista 100 meterna och dök till seger på 1.15,5 över 2140 meter med voltstart.

Med Lord Brick körde Erik "slalom" invändigt och lillebrodern till mångmiljonären Igor Brick tackade för det genom att ta en säker seger.

Att Jan-Åke Hoas vinner på V75 hör verkligen inte till vanligheterna, men med formtoppade Tsaren gick det vägen. En resa i andrapar utvändigt, i rygg på favoriten Laritz Coktail, smakade mumma.

Det blev perfekt. Jag kunde vila min häst ganska länge, menade gotlänningen.

De enda favoriten som vann på V75 förutom Järvsöfaks var Roger Walmann-tränade treåringen Staro Udine, som fick bestämma helt och hållet i ledningen i ett stolopp. Efter ett inledande varv i 1.19,5-tempo var konkurrenterna schack och matt. Örjan Kihlström satt i vagnen.

617 748 kronor på V75

Torbjörn Jansson vann omgångens lopp för de färskaste V75-hästarna, klass III, med fyraårige Leffe Blanche. Torbjörn körde omgående till ledningen, vägrade släppa till Make It So och Jim Frick trots stenhård press - och hade sedan lite tur. När favoriten Ixxus med Erik Adielsson

körde fram, säkert med ambitionen att överta ledningen innan varvningen, blev Ixxus alldeles för ivrig och galopperade bort sig.

Leffe Blanche kunde sedan dämpa farten lite och visade mod nog att stå ända hem med Janssons hjälp - imponerande insats för klassen!

Örjan Kihlström tog dagens andra V75-seger för egen del med norske Giant Ferguson. Lite trist för Jim Fricks Picture Ås som snabbstartat och varit på god väg att leda hela vägen, nu blev det knapp förlust.

En invändig chansstyrning betalade sig för Örjan efter att Per-Åke Holmsten överskattat de krafter som hans Jademack Ås hade kvar på slutrundan. När Holmsten tidigt flyttade ut sin häst för att kunna anfalla satt Örjan plötsligt i andraspår, och en sen med en sylvass stöt på upploppet räckte sedan för att ta ner Picture Ås.

Det blev en del oväntade scenarion för de 3 000 personerna på plats på Romme - och trots storfavoriten Järvsöfaks betalade sju rätt på V75-spelet 617 748 kronor.

Robert Okpu

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »