Fransk stjärna missar Prix d´Amerique

| 2003-12-22 08:42
STOCKHOLM
Ett av de största franska hemmahoppen inför Prix d´Amerique är borta.
Insert Gede, tvåa efter stark spurt i vintras, har slagit upp en gammal skada.

Inser Gede har i ett par års tid räknats som Frankrikes bästa häst. Han har dock inte nått ända fram i Prix d´Amerique, även om han som tvåa i början av året var riktigt nära.

Tränaren Jean-Luc Bigeon hade stora planer också för Prix d Amerique 2004, men de får han nu lägga på is trots att Insert Gede så sent som i onsdags gjorde ett bra träningsjobb inne på Vincennes.

Till den franska tidningen Paris Turf säger Bigeon att Insert Gede slagit upp en gammal senskada och att han får sikta på Prix d´Amerique 2005 istället.

För de svenska hoppen med Gigant Neo, Hilda Zonett och Naglo i spetsen innebär beslutet knappast att chanserna att vinna Prix d´Amerique minskar.

Johan Lindberg

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »