Kommer att sakna adrenalinkickarna
Erik fortsätter:
Samtidigt blir det en stor mental omställning. Från att ha levt i 290 knutar blir det helt plötsligt väldigt stillsamt. Jag är van att få åtta, nio adrenalinkickar varje kväll när jag kör lopp, mot att framöver få sitta hemma i lägenheten som ett kollo. Jag känner redan att jag kommer att sakna travet oerhört mycket och det kommer att bli en tung dag på lördag.
Landets allsvenska kuskchampion räknar med att bli borta från tävlingsbanan i ett halvår. Han tänker inte ta några risker genom att göra comeback för tidigt.
Nej, man måste tänka på att det handlar om djur som väger 500 kilo och att sitta bakom dessa i en hastighet av 50-60 kilometer i timmen innebär en viss olycksrisk, menar han.
Därför vill jag vara helt på den säkra sidan innan jag sätter mig i sulkyn igen.
Erik Adielsson har annars startat det nya året på bästa sätt. På två veckor har han redan kört in över en miljon kronor, och tagit fem V75-segrar.
På lördag kör han i fem avdelningar, inklusive V75-Mästaren. Det sistnämnda är ett lopp som han är titelförsvare i, då Erik i fjol vann med Catch The Booze och belönades med en ny guldhjälm.
Det hade varit väldigt skoj att få vinna något lopp på lördag, men jag tycker inte att jag har det så väl förspänt som jag har haft de senaste veckorna.
Överhuvudtaget så har jag haft sanslösa framgångar i V75 den senaste månaden. Det är inte så lätt att vinna på rikstoton och jag är mycket nöjd att det har gått så bra.
Fredrico Kim en luring
Erik inleder alltså i V75-Mästaren där han kör Elsa Ur Dijon från ett sjättespår.
Elsa Ur Dijon (V75-1) är en underbar häst som jag har sett många gånger men aldrig kört själv. Jag har därför svårt att uttala mig om chansen, men läget är bra och jag tror att hon kan öppna hyggligt snabbt. Det ser spännande ut på förhand i alla fall.
Landers Lad (V75-2) var väldigt bra i näst senaste starten då jag körde honom. Hästen är obesegrad i fyra starter och det inger alltid respekt. Han är bra för klassen och jag tror att han kan öppna rätt så snabbt, även om hästen inte är någon superraket från start. Självklart ska han räknas tidigt här.
Icetea Knick (V75-3) var bra senast då hon spurtade till knapp seger. Normalt slår hon inte Whigfield här, men om den hästen kommer bort och vi samtidigt får en fin resa, kan hon räcka långt.
Yankee Pointer (V75-5) är mycket osäker och fjärdespår är inte bra för honom. Det är stor galopprisk och dessutom är den korta distansen fel för hästen. Men skulle han sköta sig har han bra fart för sin klass.
Fredrico Kim (V75-6) satt fast med rubbet sparat senast på Solvalla och kändes riktigt fin. Det känns att han är på gång igen men behöver förstås tur från sitt bakspår. Han möter också ett par bra hästar men det känns som att han kommer att göra ett bra lopp. En liten luring kan det vara, säger Erik Adielsson.
Michael Carlsson