Linda slog till på hemmaplan

| 2004-01-26 09:59
SUNDSVALL
Med en purfärsk tränarlicens på fickan slog hon till på hemmaplan.
Linda Hedin tog en bejublad V75-seger med Ciel Bleu Pellini.
Det var jätteskönt. Bättre start än så här kan det knappast bli, sa en leende Linda Hedin.
Linda Hedin tog en bejublad V75-seger med Ciel Bleu Pellini.

Linda Hedin tog en bejublad V75-seger med Ciel Bleu Pellini.

Sundsvallstjejen är professionell travtränare på Bergsåker sedan årsskiftet. Ensam som tjej i en stark manlig tränarkår.

Men Linda Hedin har både skinn på näsan och goda köregenskaper. Hon har tidigare vunnit V75-lopp som lärling men nu står hon alltså på egna ben. Segern med Ciel Bleu Pellini kom förstås lägligt och bättre reklam än så här kunde alltså Linda inte ha önskat sig.

Nej, det var otroligt kul att en stor tränare som Robert Bergh gav mig chansen att köra. Och att det sedan blev så här bra är var fantastiskt roligt, säger Linda på stallbacken efteråt.

Styrningen bakom Ciel Bleu Pellini i V75-inledningen var resolut. Redan ut på första långsidan gav sig Linda iväg från kön, och 1100 meter från mål landade de utvändigt om ledande Controls Crown. Runt sista kurvan drog Jorma Kontio undan bakom Controls Crown, som i det läget såg svårslagen ut. Men Linda Hedin hade ingalunda givit upp hoppet.

Nej, jag körde inte för fullt i sista sväng. Det gjorde jag över upploppet istället, konstaterade hon.

Linda jobbade ordentligt bakom Ciel Bleu Pellini, och kort före mål hade de slagit klorna i Controls Crown.

Det blev säkert till slut och hästen gjorde ett jättebra lopp. Hon har tidigare visat sig vara stark och det var därför som jag körde offensivt.

Att Linda Hedin är en duktig kusk har hon visat vid flera tillfällen. Nu ska hon även visa vad hon går för som tränare.

Jag har åtta hästar i träning och flera är välkomna att höra av sig. Hoppas att den här segern kan hjälpa till lite, menar hon.

Bo Eklöf och Nebraska Hornline

Bo Eklöf och Nebraska Hornline

Dubbel till Eklöf...

Catchdrivern Bo Eklöf har fortfarande problem med sin handled. Det är sviterna från den olycka som Bosse var med om på Gävletravet för drygt två år sedan. Eklöf har "hotat" med att sluta som kusk om inte värken ger med sig. Dubbelsegern med Salo och Nebraska Hornline värmde säkert, och båda togs efter snygga styrningar.

Bakom Salo körde han offensivt från elftespåret, men lyckades hitta ner i andra par utvändigt i första kurvan. Knappa varvet kvar blev Eklöf tvungen att ge sig iväg, då hete Mill Gibson kom farande ute i tredjespår. Salo blev kvar ute i tredjespår hela slutvarvet, men mitt på upploppet plockade han fram sin fina löpskalle och avgjorde säkert till slut. Den Kenneth Karlsson-tränade hästen gjorde ett riktigt bra lopp, och det här var femåringens sjunde seger i tionde starten.

Han är bra för klassen. Det här lösten han på ett bra sätt och det kändes klart 100 meter kvar, sa Bo Eklöf.

Med Nebraska Hornline tog Bosse hand om ledningen direkt. Körordern från tränaren Tommy Hanné innan loppet var också att prova hästen i ledningen den här gången. Men efter en tuff öppning valde Eklöf att släppa täten efter ett 700 meter.

Det var lite för många bra hästar som kom snabbt utvändigt så det var lika bra att släppa, sa Eklöf.

Nebraska Hornline bidade sedan sin tid i rygg på ledande Sävaflickan, och 200 meter kvar kom luckan. Nebraska Hornline spurtade då mycket vasst och hann fram kort före mål.

. . . och till Stig H

Även Stig H Johansson vann dubbelt och inledde med egentränade Robis Hekla. Det fyraåriga stoet avgjorde från utvändigt om ledaren i ett mycket billigt stolopp.

Andra segern kom i V75-avslutningen där Stig ledde från start till mål bakom Disco Ås. Den Svante Båth-tränade hästen var lite trög över upploppet men gick undan i säker stil.

Gulddivisionen vanns av Dream Shogun och Örjan Kihlström. Duon avvaktade i tredje par utvändigt, gick till attack 600 meter kvar och avgjorde enkelt över upploppet.

Han var riktigt bra och det fanns krafter kvar i mål, sa Örjan Kihlström.

Dream Shogun har verkligen hittat stilen hos Roger Walmann och han fungerar bäst när det är kall och torr luft. Eftersom hästen har en känslig hals tävlar han klart sämre när det regnar och är fuktigt ute.

Favoriten Etain Royal fungerade inte alls i loppet och galopperade dubbelt. Först ifrån start, och sedan som slagen vid upploppets början.

En kall bortkörning

Återstår ett lopp att redovisa, och det är kallblodsloppet. Det vanns av Micael Melander bakom pappa Gunnar-tränade Idenors Janne. Efter ett lopp i rygg på ledande Qvadrigo, bjöds man på lucka in på upploppet och Idenors Janne tackade för det genom att avgöra till seger. Det kan de tacka kusken bakom Qvadrigo, Roger N Olsson för, som körde undan tidigt och släppte ut Idenors Janne. Qvadrigo galopperade sedan som slagen 150 meter före mål.

Endast 3 866 personer besökte Bergsåker under deras V75-dag. Men det kanske inte är så konstigt då banan "lockade" med 70 kronor (!) i entré-avgift . . .

Michael Carlsson

Kontakta oss

Travkompaniets stall AB
Yttersta Menhammar gård
178 90 Ekerö

E-post: info@travkompaniet.se

Om travkompaniet

Travkompaniet är världens största hästägarkonsortium med 7 000 andelsägare som äger travhästar av högsta klass. Stallet har fått fram många stjärnhästar, vunnit nästan alla årgångslopp i Sverige och många storlopp för den äldre eliten. I Travkompaniets stall är du med i travets elitserie. Häng med du också!

Om hur vi hanterar dina personuppgifter »