Hemlock
- Har jag kallat en oslipad diamant och jag tycker inte det finns någon anledning att ändra på det. Han kommer mer och mer och det känns nu som vi har honom under kontroll. Är fortfarande lite grov och slapp och inte alls "spritsad" ännu. Blev sen beroende på bekymmer från hans tid som tvååring. Har dock bekymmer med halsen och plattmatcher kan komma men det finns potential i hästen och han är väl värd att vänta på, säger Stefan.
Scott Boko
- Fick problem med hjärmuskel och det var väldigt tråkigt. På veterinärens inrådan valde vi att kastrera och han har fått vila hos Christer Nyström. Nu avvaktar vi vad veterinär Nils Roneus säger om hästen efter att nya prover tagits. Han har en grym fysik i grunden, Scott. Men visst är det här ett dilemma. Vi måste först och främst kunna träna hästen. Går det så vill jag ge honom två-tre måndaders träning innan vi vet mer, säger Stefan.
Hesitate
- En stor och trög rackare som tar god tid på sig att utvecklas. Han kommer mer och mer och har gjort det bra hitills. Jag skulle gärna se att han fick upp lite speed. Har inga problem med att tävla under vintern så han startar på och jag hoppas han utvvecklas med det, säger Stefan.
Troy Boko
- Väldigt fin häst, tycker jag. Spänstigare aktion än storebror Scott, men fysiken är mer lik. Stor och lite trög, behöver regelbundet gå in på Solvalla ett par månader till. Går 1.20 utan problem redan. Väldigt spännande, säger Stefan.
Its All Over
- Talangfull dam och med rätt inställning blir hon bra. Hon är lite hetsig, vilket vi tror kan bero på att hon haft problem med munnen, där hon visat sig vara lite känslig. Har ett jäkla steg och det ska bli riktigt spännande när vi kan lätta henne lite, säger Stefan.