Naglo var oerhört bra i dag, hästen gjorde loppet själv, konstaterade segerkusken Örjan Kihlström med en flaska champagne i näven.
Jag trodde inte att han skulle ha någon chans att vinna. Ett bra lopp från sitt förstapår bakom bilen och en tredjeplats eller fjärdeplats hoppades jag på, sa tränaren Stefan Hultman.
Nu ska jag iväg och fira i Paris med min tolvårige son Daniel, fortsatte Hultman och skrattade.
Naglo vann Prix de France med drygt 1,8 miljoner kronor i förstapris före den franske topphästen Jag de Bellouet efter en minnesvärd upploppsduell.
Femårige hingsten Naglo fick en bra start i loppet och efter en stökig situation där favoriten Késaco Phédo galopperade, hamnade Naglo och Örjan Kihlström i tredje par utvändigt.
När hästar avancerade i tredjespår valde Örjan att styra på och sände sin häst utvändigt om ledaren Gigant Neo. Där höll Naglo ett jämnt tufft tempo och tuffare blev det när Prix d´Amerique-trean Jag de Bellouet utmanade utvändigt.
Gigant Neo pallade inte alls det hårda tempot. In på upploppet handlade det bara om Naglo och Jag de Bellouet.
Jag trodde att Jag de Bellouet hade kopplat grepp på Naglo, sa Hultman efter loppet.
Men Naglo släppte ingen över bron närmare än en halv längd ifrån kom inte Jag de Bellouet.
I Prix d´Amerique fick Naglo ett omöjligt lopp. I dag tycker jag att vi fick ett bra lopp, sa Kihlström.
Siktar på Gran Criterium de Vitesse
Trots supertiden, den snabbaste någonsin på Vincennes oavsett distans, är Naglo inte aktuell för start i Elitloppet, enligt Stefan Hultman.
Trots att Örjan Kihlström gärna skulle prova.
Kunde Utah Bulwark vinna Elitloppet kan Naglo kanske göra det, sa Örjan och jämförde med Stig H Johanssons långdistansare som vann Elitloppet 1987.
Men Hultman säger blankt nej:
Naglo gick 1.10,7 i dag men det är inte samma sak i Elitloppet, det blir en annan typ av körning på Solvallas 1000-metersbana som skulle passa honom sämre. Däremot är det troligt att vi startar i sprinterloppet Gran Criterium de Vitesse i Cagnes-sur-Mer i mitten av mars. Men efter mars får hästen vila.
Trea i Prix de France kom Alesi OM, körd av Giampaolo Minnucci och tränad av Varennes tränare Jori Turja.
Han gick jättebra, 1.11,2 efter lite strul, tyckte Turja.
Av övriga svenskar gick Robert Berghs Hilda Zonett bäst som femma (på 1.11,8) efter ett lopp med positionsproblem.
Jag är nöjd med henne. Hon startar i långloppet Prix de Paris om en vecka, berättade Bergh.
Stefan Hultman är inte alls intresserad av Prix de Paris för Naglo som vann Prix de France som dryg 11-oddsare. Han kan tänka sig att Naglo vilar helt tills Criterium de Vitesse i mitten av mars.
Yatzy Brodda bäst av Melanders hästar
Av Stefan Melanders trio i femtonhästarsfältet var Yatzy Brodda (Wim Paal) godkänd som sexa, Gigant Neo (Jorma Kontio) var åtta i mål och verkar behöva fler lopp för att kunna komma tillbaka till den form han visade innan sin långvariga skadefrånvaro. Igor Brick ströks före loppet efter att ha vrickat sig.
På grund av de speciella banmåtten på Vincennes kommer Naglos tid 1.10,7 på sina håll bara gälla som ett inofficiellt världsrekord.
Men ingen häst inte ens Varenne har travat fortare över medeldistans.
Och som en cool Örjan Kihlström sade efter Prix de France:
Äh, hade det inte gått så sakta mitt i loppet hade segertiden blivit ännu bättre.
Robert Okpu