Glen Norman, 48, har varit med i branschen länge.
Och inom travet är erfarenhet ingen belastning. Förra året tjänade stallets hästar 3,6 miljoner kronor med Brunton Tilly och Dexter Tilly som ånglok.
Just Dexter Tilly, som gör årets andra start, är en av Glens segerkandidater på Solvallas V65:a.
11 Dexter Tilly (V65-3) och 5 Pols Valborg (V65-4) är nog de som kan vinna på V65 på onsdag, säger Glen.
Och om du fick välja att satsa en tusenlapp på någon av dem?
Då skulle jag satsa på Pols Valborg, berättar han.
Fyraårige Dexter Tilly, med cirka 1,2 miljoner kronor på kontot, är givetvis en av de mest lovande hästarna som Glen Norman har haft i träning. Men i årsdebuten på Solvalla gjorde han inte alls sig själv rättvisa, han var chanslös i en tuff tvekamp mot konkurrenten Shamrock Boko och slutade bara sexa till slut.
Han var väldigt trött efteråt, säger Glen.
En årsdebut är alltid en årsdebut, men:
Jag trodde att han var bättre, han var tufft förberedd inför loppet. Men det kan vara så att han även behöver loppet på onsdag för att komma igång ordentligt, säger Glen.
Dexter Tilly har tagit de flesta av sina segrar från ledningen. Men Glen Norman är inte särskilt störd över bakspåret på onsdag, bortsett ifrån att vägen till mål blir längre.
Dexter Tilly gör bra lopp bakifrån också.
Är han anmäld till alla klassiska lopp?
Alla utom Sprintermästaren tror jag, det är lite synd eftersom förutsättningarna där passar honom. Men Stall Tilly brukar inte anmäla sina hästar dit.
Vilka av dina hästar är derbykandidater i år förutom Dexter Tilly?
Danilo Tilly och Majesty Of Rock.
Två lovande treåringar . . .
Onsdagens bästa segerchans på V65:an tror Glen är ett femårigt sto som han nyligen har fått in i träning.
Pols Valborg är en stor och fin häst som var riktigt bra senast i Eskilstuna. Är hon lika bra nu så är det en bra vinstchans.
De övriga tre starthästarna på V65:an tror Glen får svårt att vinna.
5 Whiz Kid (V65-1) har inte hittat tillbaka till formen och han har varit trött i de två senaste starterna. Han räcker inte till seger.
9 David Tilly (V65-2) var en besvikelse i årsdebuten senast, precis som Dexter Tilly. Han var seg. Han kanske behöver det här loppet i kroppen också.
1 Bergakungen (V65-5) kom i mål med krafter kvar som oplacerad senast, men han var inte lika spänstig som vid segern gången innan. Det är hårt emot nu, ungefär som senast, men läget är bra och han gör inte bort sig.
Glen Normans hästar körs på onsdag av Torbjörn Jansson (Whiz Kid, Dexter Tilly, Pols Valborg och Bergakungen) och Jorma Kontio (David Tilly). Själv tycker Glen att han inte längre kör tillräckligt många lopp per år för att hålla sig hundraprocentigt skärpt. Och 24-årige sonen Peter (ansvarig för stallets unghästar) vill han inte skicka ut i hetluften på Solvalla för ofta än. För säkerhets skull är Peter avstängd på onsdag . . .
Det vore inte rättvist att ge honom ansvaret att vara förstekusk just nu, säger Glen som räknar med att Peter kommer att driva stallet på Eriksund vidare en vacker dag.
Jag hade inte satsat nästan fem miljoner kronor här om jag hade varit själv, säger Glen.
Både Glen och Peter tror att onsdagens allra bästa vinstchanser är treåringarna Opus Brick och Echo Tilly, två hästar som startar på Solvalla i lopp som körs innan V65:an drar igång.
Jag tror att Opus Brick blir den bättre av dem, säger Peter Norman som är ansvarig för stallets unghästar.
Pappa Glen är inte helt övertygad.
Opus Brick har gjort allt rätt hittills, men en ostartad häst kan man aldrig vara säker på. Echo Tilly har startat och vunnit lopp och jag tror att han kommer att tillhöra de bättre i årgången.
Robert Okpu
